Ах, тези палави лунички, или за знаците на слънцето по лицата
Онези, които не са имали късмета да бъдат целунати от ултравиолетовите лъчи, вече имат възможност да си татуират тен на точки
/ брой: 48
Лунички по лицата са едни от първите белези на пролетта - такова мнение битува сред хората още от древни времена. Тези палави знаци на слънцето са главното отличие на чувствителните към ултравиолетовите лъчи индивиди - най-вече това са светлокожите и рижавите. Щом лъчите на светилото - дори и не много силните, докоснат кожата на тези хора, луничките незабавно излизат на повърхността и напомнят за своето съществуване с ярките си петънца, които понякога превземат цялото тяло.
Всъщност луничките са естествената реакция на епидермиса към UV-лъчите. Тези вълшебни знаци на слънцето може да се нарекат и тен, само че той покрива кожата точковидно. Но така пък се предпазват едни от най-уязвимите и важни участъци на човешкия организъм, а и се икономисват и без друго оскъдните запаси на меланин. Луничките основно се появяват върху лицето, ръцете, шията и горната част на гърба. Но се срещат и хора, които ги имат по цялото тяло. Цветовите нюанси на слънчевите петънца варират от златисти до тъмнорижави. А отношението на хората към тях е толкова субективно и индивидуално, колкото са разнообразни самите лунички.
До началото на ХХ век притежателите им са причислявани към по-долна класа. Дамите от висшето общество винаги са се опитвали да ги скрият или са търсели варианти да избегнат или да заличат появата им. Представителките на нежния пол са използвали чадъри и воали, за да попречат на ултравиолетовите лъчи да докоснат кожата им. А когато и това не помагало и слънцето все пак оставяло следи по лицата им, налагало се е те да се избелват с помощта и на най-невероятни средства.
Някои хора обаче, и дори цели народи, имат особено мнение за луничките - за тях те са не просто модерни, но са и белег за принадлежност към специалната каста на индивиди, обичани от слънцето повече от останалите. А на онези, които не са имали късмета да бъдат целунати от ултравиолетовите лъчи, се предоставя възможност да си нарисуват тен на точки в салоните за татуировки. Колкото и да е странно, вече предлагат и такава услуга. Произвеждат се и специални козметични моливи, които допринасят за милото и слънчево излъчване на всяка дама, пожелала да се сдобие с чаровни лунички, вдъхващи палав израз на лицето.
Колкото и да е тъжно за ценители на тези малки петънца по кожата, много представителки на нежния пол се стремят да премахнат или да заличат луничките си. Често пъти дамите активно търсят и опитват върху себе си безброй козметични средства, специално създадени за тази цел. Заличаването на пигментните петна е изключително фина работа. Не съществува обаче еднозначна рецепта как това да стане по-бързо, по-лесно или по-ефикасно. И каквито списания да се разгръщат в търсене на подобни съвети, в колкото интернет форуми да се поставя тази тема за обсъждане, въпросът не може да бъде решен еднозначно.
Все пак специалистите съветват най-напред да се направи опит за предотвратяване на тяхната поява, като се следват няколко прости правила. Необходимо е да се избягват преките слънчеви лъчи и да се използва крем с висок предпазващ фактор (SPF не по-малък от 15). От ранна пролет е добре да се носи шапка с широка периферия или чадър и да не се забравят тъмните очила (с UV 400). Диетолозите пък препоръчват да се консумират повече храни, богати на РР (никотинова киселина) и на витамин С (ябълки, цитрусови плодове, киви, черен касис, шипка). Така кожата става по-малко чувствителна към слънчевите лъчи.
Но какво да правят онези, чиито лица и тела вече са белязани с поляни от лунички? Най-напред добре е да надникнат в сборници с народни средства и да открият там рецепти за безвредно скриване на тези чаровни петънца. Препоръките в подобни книги често се свеждат до използването на сок от краставица, магданоз, лимон и грейпфрут. Именно в тях се съдържат вещества, които окисляват тъмната пигментация и по този начин изсветляват кожата. Така действа и киселото мляко.
Необходимо е обаче да се има предвид, че всяка избелваща процедура може много да изсуши епидермиса. А това, на свой ред, води до преждевременното образуване на бръчки и състаряване на кожата. Така че, преди да се пристъпи към радикално третиране на луничките, трябва много добре да се премислят всички доводи "за" и "против". Защото тенът на точки не е никаква пречка за кариера или живот, изпълнени с радост и красота.
Много хубавици, чиито лица и тела са белязани от слънцето с чаровните знаци на пролетта, са станали доста известни фотомодели и актриси. Сред тях са Линдзи Лоън, Амбър Валета, Жизел Бюндхен, Изабел Юпер, Джулиън Мур, Пенелопе Крус и редица други. И луничките изобщо не им пречат, а дори напротив. Кориците на супер известни списания и различни рекламни плакати са пълни с изображения на момичета, чиито лица и тела са изпъстрени с кафяви точици. И щом топ моделите нямат комплекси спрямо техните лунички, обикновени момичета и жени също не бива да се срамуват от целувката на ултравиолета по лицата си. А да се гордеят, че са белязани с любовта на слънцето. Както го прави Пипи Дългото чорапче. А по-суетните може просто да помнят: близо 75% от мъжете смятат дамите с палави лунички за неотразими и изключително сексапилни...
С благодарност към природата
Независимо от факта, че луничките не причиняват физическа болка и страдания и дори периодично стават модерни, с настъпването на пролетта започва активна борба с тези слънчеви пръски по лицата и телата. Може би това е наложено от стереотипа, че златистите петънца по кожата са доста неприятно явление. Трудно се намират аргументи срещу подобно твърдение. Още повече, че става дума по-скоро за субективна преценка на претенциозни естети.
Но все пак нека се вгледаме по-отблизо в тези мили лица, докоснати от самото слънце. Каквото и да се приказва - кожата им е не само особена, но и по своему прекрасна, достойна за възторг и възхищение. И да се бориш с подареното от самата природа е не само несериозно, но и безсмислено.
Милите дами и някои представители на силния пол, които би трябвало само да се гордеят с луничките си, напротив, опитват се да се избавят от тях. И го правят упорито години наред при първия пролетен слънчев лъч. Прилагат всевъзможни народни средства, както и постиженията на съвременната медицина. Различни маски, билкови тинктури и мощни медицински апарати се използват с една единствена, неоправдана цел. Не бива обаче жената да се лишава от нейния сексапил, неповторимост, оригиналност и страхотен чар.
Негативното мнение на някои приятели, познати и непознати за луничките обаче трябва смело да се пренебрегва. А дарените от любовта на слънцето да се доверят на интуицията си, да спрат да се борят със собствената неповторима красота и да запазят неподражаемия си чар, щедро подарен от природата...
Домашни процедури
Благодарение на някои профилактични процедури в домашни условия, негативните реакции на кожата спрямо слънчевите лъчи значително намаляват. Ето и някои лесни трикове, препоръчвани за свежест на лицето, посипано с лунички.
- След измиване изплакнете се със студена оризова вода, в която е добавен лимонов сок (1 ч. л. на чаша).
- За всеки тип кожа е полезно тя да се подхранва и почиства с кисело мляко или млечни продукти, осигуряващи много добър избелващ ефект.
- Преди излизане навън лицето трябва да се освежи с тампон, накиснат в силен чай. След това се нанася крем с UV филтър, който се запечатва с пудра. Помнете, че това помага срещу слънчевите лъчи най-много в рамките на 3-4 часа.
- Сутрин и вечер луничките се мажат със сок от краставица, лимон, грейпфрут, лук - каквото е най-лесно за приготвяне в даден момент. За по-силен ефект се оставя да действа на кожата поне 5 минути, а след това се измива с вода със стайна температура.