Златната гъска
/ брой: 147
Помните ли приказката на братя Грим за златната гъска? Запътил се Глупчо към дървото, отсякъл го и видял в корените му една гъска с пера от чисто злато... И как свършва приказката? Глупчо получава кораб, който може да върви по море и по суша и се жени за царската дъщеря.
У нас може да откриеш златна гъска и без да отсичаш дърво. Достатъчно е да имаш ниви с жито например, за да потекат стотици милиони левове от еврофондовете, предназначени за... опазване на презимуващите гъски и ливадния блатар. Парите се давали като компенсация за нанесени щети от птиците. А къде зимуват прелетните птици? По Черноморието - Дуранкулашко езеро, Шабленско езеро, резервата Сребърна, Калиакра. Значи там някъде трябва да са "опустошените" ниви.
Хайде, за гъските - иди-дойди, те може да напакостят на житото. Обаче популацията на най-важната гъска - червеногушата, наброява около 60 хил. екземпляра - на цялата планета. От тях около 50 хил. прелитат през България.
Колкото до другия застрашен вид - ливадния блатар, той едва ли може да навреди на посевите. Това е граблива птица, вид ястреб, и се храни с дребни животни, птици, гущери и насекоми. Значи ще яде полевките и другите вредители по нивите. На всичкото отгоре през последните години са забелязани да прелитат някъде около 250 индивида. През 2012 г. например са прелетели 258 ливадни блатара, като 170 от тях са били в Добруджа.
Значи, 50 хил. червеногуши гъски и 170 ливадни блатара, и - хоп, заедно с тях кацат малко над 212 млн. лв. Толкова може да приберат 900 кандидат-Глупчовци, чиито ниви попадат в районите на презимуване на тези птици. Туй то.
Глупчо от приказката и неговата проскубана златна гъска ряпа да ядат.