09 Ноември 2024събота20:53 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Валенциите на близостта

С картини на Илияна Манукова пловдивската галерия "Аспект" закрива пролетния сезон

/ брой: 148

автор:Веселка Венкова

visibility 3332

Пловдивската галерия "Аспект" в последната (29 юни-15 юли) си за пролетния сезон изложба показва картините на Илиана Манукова. Тя е добре позната на пловдивската публика, носителка на престижни награди на Дружеството на пловдивските художници през 2006-а и за млад автор - на името на Георги Божилов-Слона през 2003 г.
Картините за вернисажа са създадени през последната година с мисълта за пространството на галерията и са показателни за новите търсения на художничката. "Илиана представя 25 свои живописни платна, обединени от темата за близостта, която може да бъде и самота, нежност, агресивност, отегчение, мълчание или плътска любов. С намерението да бъде контрапункт на отчуждението, близостта понякога толкова му прилича, твърди арт репортерът Стоян Терзиев.
Това е философията, която Илиана Манукова отдавна е опитомила, личи в нейните картини, рисувани от академик с душата на скитник. Нейният фин усет към цветовете, задължителен за истинския живописец, понякога ни комплексира с усещането, че сме далтонисти в един шарен свят, смята Терзиев. Ако се огледаме, ще видим само, че Бог е бил добър живописец, а картините на Илиана са доказателство, че той има и добри следовници, възторгва се познавачът.
До 11 юли картини на Илияна Манукова могат да се видят и в Стария Пловдив в галерия "Червеното пони". Там на 24 юни проф. Андрей Даниел се завърна под тепетата не със самостоятелна, а със знакова изложба - съвместно със своите ученици, сред които и Манукова. Ценителите на изкуството ще видят на Трихълмието 30 живописни платна на професора и творците, почерпили от неговия талант и умения. Другите "съучастници" са Деян Янев, Александър Петков, Данаил Димов, Свилена Колева, Елеонора Друмева, Галя Георгиева, Юлиана Хичева и Правдолюб Иванов. Всички (родени през 70-те и 80-те на миналото столетие) са представители на най-младото поколение български художници - модерни в мисленето и стилистиката си автори. Платната им провокират към размисъл чрез остро застъпената тема за социалния и психологичен реализъм в изобразителното изкуство.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ