Руската църква къса с Вселенската патриаршия
Клирът се надява Константинопол да преразгледа решенията си по отношение на Украйна
/ брой: 201
Синодът на Руската православна църква обяви, че по-нататъшното евхаристическо общение с Константинопол е невъзможно. Това заяви ръководителят на Отдела за външноцърковни отношения Митрополит Иларион за резултата от срещата на Синода на Руската православна църква в Минск.
"На срещата на Светия синод беше взето решение да се разруши напълно комуникацията с Константинополската Вселенска патриаршия ", каза той.
РПЦ се надява Константинопол да преразгледа решенията си по отношение на Украйна, каза още митрополит Иларион Волоколамски.
"Надяваме се, че здравият разум ще възтържествува, че Вселенската патриаршия ще промени отношението си към съществуващата църковна реалност. Но докато тази промяна не се случи, докато тези незаконни и антиканонични решения остават в сила, няма да общуваме с тази църква", каза той.
Руската православна църква не признава решението на Вселенската патриаршия да даде автокефалия на Украинската църква, съобщи още митрополитът.
"Беше прието решение да се отмени актът на Вселенската патриаршия от 1686 г. за включването на Киевската митрополия в състава на Московската патриаршия и също така бе взето решение за учредяване на Ставропигия на Вселенската патриаршия в Украйна. Всички тези решения са незаконни и канонически неправилни. РПЦ не приема тези решения и няма да ги следва", каза Иларион.
Вярващите от страна на Руската православна църква няма да могат да се молят и причестяват в църквите и манастирите на полуостров Атон в Гърция заради разкола на РПЦ с Вселенската патриаршия, съобщи говорителят на руския патриарх Кирил, Александър Волков.
"Планината Атон е (административна) територия на Вселенската патриаршия и всичко, което върви с нея", каза Волков за ТАСС.
На 11 октомври Св. синод на Константинополската Вселенска патриаршия съобщи, че обновява вече взетото решение Вселенска патриаршия да пристъпи към даване на автокефалия на Църквата в Украйна, да възстанови от този момент Ставропигията на Вселенската патриаршия в Киев, една от многото нейни ставропигии в Украйна, съществуващи там винаги, да приеме и преразгледа молбите за апелация на Филарет (Денисенко), Макарий (Малетич) и техните следовници, които са се оказали в разкол не по догматични причини, в съответствие с каноничните прерогативи на Константинополския патриарх да получава такива молби от йерарси и други клирици от всички автокефални църкви. По този начин горепосочените бяха канонично възстановени в своя йерархичен или свещенически чин, а техните вярващи са приети в общение с Църквата.
Вселенската патриаршия отмени действието на Синодното писмо от 1686 г., издадено за тогавашните обстоятелства, което дава право на патриарха на Москва да ръкополага митрополита на Киев, избран от събранието на клира и народа в неговата епархия, който трябва да поменава Вселенския патриарх като пръв йерарх по време на богослужение като израз на канонична зависимост от църквата-майка в Константинопол.
Както пише в редакционна статия на "Файненшъл таймс" този разкол между Украйна и Русия носи не само религиозен, но и геополитически характер. Загубата на украинската патриаршия ще доведе до намаляване на тежестта на Русия в православния свят и ще й дава по-малко поводи да претендира за позицията на Третия Рим.
"Православието е заплашено от разкол, по-голям от този между Изтока и Запада", предупреди сръбският владика Ириней Бачки по повод решението на Вселенската патриаршия.
"Ако това се случи, а аз се надявам, че въпреки всичко няма да се случи, то ще бъде по-голям и по-тежък разкол от всички предишни в историята на църквата, по-голям и от разкола през 1054 г., с оглед на настоящия брой православни църкви и тяхното влияние по света", каза епископ Ириней.
Епископ Бачки предупреди, че ако нещо такова "мине в Украйна, то ще мине не само в Македония, но и в Черна гора, Абхазия и където пожелаят поръчителите и извършителите, а може би дори и в Гърция".
По-голямата част от православните църкви подкрепят позицията на РПЦ, заяви бившият предстоятел на Православната църква в Америка митрополит Йона (Пафхаузен). Той определи действията на Константинопол като "катастрофа за световното православие". По думите му "Константинопол не е оставил на РПЦ друг избор съгласно каноничния устав".
Президентът на Украйна Петро Порошенко също не пропусна да коментира решението на Светия синод на Руската православна църква да прекъсне отношенията с Вселенската патриаршия в Истанбул. "Такава реакция на духовните и светските власти на Русия към стремежите на украинците и решението на Вселенската патриаршия означават, че сме на прав път", написа Порошенко в профила си в туитър. По-късно украинският външен министър Павел Климкин нарече Руската православна църква "разколническа".