05 Ноември 2024вторник11:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Путин и "дневният ред" на божиите дела

Сътрудничеството между президентската и църковната институции е такова, каквото не е било даже по времето на царска Русия

/ брой: 285

visibility 1571

Петър Куцаров

Вниманието на руския президент към представителите на Светия Престол, поредният му разговор с папа Франциск и сътрудничеството му с Руската православна църква (РПЦ) поставят въпроса за личния принос на Владимир Путин за увеличаване влиянието на РПЦ. Мотивите за това са, че след разпадането на СССР само патриархът на Москва и цяла Русия може да представлява и говори от името на всички руснаци. При това РПЦ има свои поделения в ОНД, в Прибалтика и в редица европейски и задокеански държави. Ето защо сътрудничеството между президентската и църковната институции е такова, каквото не е било даже по времето на царска Русия. Подобно сътрудничество не е ново. При Елцин то имаше финансово и емоционално измерение: облекчени условия за износ от РПЦ на нефт (със средствата се възстанови храмът "Христос Спасител"). По негово указание е възобновена църквата "Борис и Глеб" в центъра на Москва и Елцин кръсти внуците си с имената на тези древноруски светци.
При Путин сътрудничеството между държавата и църквата придобива системен и постоянен характер и намира израз в редица вътрешни и международни стъпки. По указание на президента са подписани: "Ред за взаимодействието между РПЦ и МВнР на Руската  федерация"; договор за сътрудничество между РПЦ и МВР на Русия с цел организация на духовно-нравствена просвета за сътрудниците на полицията, работа в местата за изтърпяване на наказания, организиране на богослужения в горещите точки и в зоните на въоръжени конфликти; възстановено е сътрудничеството с Министерството на отбраната; в Държавната дума е организирано религиозно лоби за подкрепа на основните религиозни ценности, в което са включени парламентаристи от всички депутатски групи; законодателно е оформено участието на РПЦ в системата на образованието и възпитанието на подрастващото поколение. Наред с възстановяване на собствеността на РПЦ се засили и нейното пряко участие в икономиката на страната - свещеници оглавяват рухнали колхози, възстановяват производството, оздравяват морално хората чрез забрана на алкохола. Даже ръководител на такова стопанство в Рязанска област бе избран за най-добър фермер в Русия. РПЦ не само подкрепя външната политика на президента, но и вътрешната - на Осмия руски църковен събор са приети нравствени правила за стопанска дейност, които напълно оправдават действията на властта спрямо компанията ЮКОС. Определено влияние оказва и финансово мощният фонд "Единство на православните народи" както сред църковни дейци, така и чрез награждаване на държавни и обществени дейци от цял свят. Същата задача е поставена и пред интерпарламентарния православен орган. Създаден е Международен миротворчески форум с участието на 23 духовни водачи от ОНД, за да може религиозният фактор да съдейства за развитието на интеграционните процеси в общността. Руски бизнесмен откупи за 150 милиона долара "царските" великденски яйца, дело на Фаберже, и ги върна в Русия. Ползотворна е работата на РПЦ и държавата сред руснаците зад граница - полагат се особени грижи за тях, ремонтират се руските църкви и др.
Решителна подкрепа президентът оказа на РПЦ по време на визитите си в Украйна, където проведе срещи и награди ръководителите на Украинската православна църква към Московската патриаршия. Путин успя да убеди украинските държавници, че църковното разцепление води до отслабване на държавата, представлява заплаха за сигурността на Украйна и е предпоставка за нейното разцепление. При задграничните посещения в християнски страни руският държавен глава се придружава от архимандрит Тихон, настоятел на Сретенския манастир в Москва, озвучен като изповедник на Владимир Путин. Тихон е пряк проводник на президентската линия в РПЦ. Между президента и патриарха съществува определен синхрон и съгласуване: те провеждат редовни срещи преди и след важни международни форуми и визити на държавния и църковен глава. Съществуват доказателства за участието на президента в решаването на редица църковни въпроси. По време на визитата си в Америка през 2003 г. той проведе среща с ръководителя на руската задгранична църква митрополит Лавр и даде тласък на обединението на РПЦ с РПЦ зад граница. Така започна и се извърши обединение на двете разделени след 1917 година църкви, което се счита за най-големия успех на Руската православна църква. По същия начин се действа и с ръководството на западноевропейския клон на РПЦ със седалище в Париж. Благодарение на Путин на РПЦ са предадени храмът "Свети Николай" в Бари, Италия, хектар земя с излаз на река Йордан в Йордания, с Израел се договори връщането на руската църква в Йерусалим, върнати са на РПЦ редица ценни за нея икони и др. При посещенията си в Италия Путин провежда срещи с папата, подкрепя неговото желание да посети Русия. Водят се преговори между двете църкви, но този процес ще даде резултат тогава, когато третият Рим - Москва, се превърне в решаващ за източноправославните църкви фактор. При последната среща на Путин с папа Франциск са обсъдени лидерството на Русия и равноправието на църквите: както РПЦ, така и Ватиканът искат да бъдат "глобални играчи" на световната сцена. Интересен е фактът, че две седмици преди срещата Путин-Франциск на аудиенция при папата бе митрополит Иларион, председател на отдела за външни църковни връзки на РПЦ. Обективно и Кремъл, и Ватикана, и РПЦ са "обречени" на тактическо партньорство, което удовлетворява и трите участника в тази игра. Явна е тенденцията Кремъл да използва по-активно РПЦ като един от елементите в борбата за влияние в Европа. Целта е една - увеличаване влиянието на Русия в постсъветското пространство, в Европа и света. Ясно е също, че когато дойде време за оценка на президентството на Путин, то наред със заслугите към Русия особено ще бъде подчертан и приносът му към РПЦ.

Драстичен воден режим в Плевен

автор:Дума

visibility 1115

/ брой: 210

Откриха 463 флакона райски газ в дискотеки в София

автор:Дума

visibility 1201

/ брой: 210

Деца изпаднали в абстиненция след забраната за телефони в училище

автор:Дума

visibility 1546

/ брой: 210

Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата

автор:Дума

visibility 1486

/ брой: 210

Подписват договор за новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 1386

/ брой: 210

ВМЗ-Сопот с нов стар директор

автор:Дума

visibility 1448

/ брой: 210

Предлагат данък върху новите дрехи

автор:Дума

visibility 1712

/ брой: 210

Скопие окончателно се ангажира с Коридор 8

автор:Дума

visibility 1488

/ брой: 210

Албанският премиер разгневи Гърция

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 210

Заплашиха съдийка за промигрантско решение

автор:Дума

visibility 1346

/ брой: 210

Накратко

автор:Дума

visibility 1621

/ брой: 210

Чорбаджийски неволи

автор:Аида Паникян

visibility 1349

/ брой: 210

Забрави ли ЕС кой е Б.Б.

автор:Юри Михалков

visibility 1344

/ брой: 210

Лицемерие в нещастието

автор:Таня Глухчева

visibility 1385

/ брой: 210

Бананова република

visibility 1182

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ