НЕЗАБРАВИМОТО
/ брой: 53
Краезнанието за Странджанския край се обогати с още една селищна монография. Роденият в село Голямо Буково, Средецко, професор Никола Великов издаде внушителен летописен том, който впечатлява не само със страниците, но и с изложението за далечното и близкото минало на родното му гнездо.
С присъщия на истинския учен аналитичен подход Никола Великов се спира на малко известни факти от историята на Странджа, за да ги осветли и направи читателя съпричастен в многовековната борба на местното население с планината. Освен преживяното, видяното и чутото, авторът е изровил всички писмени свидетелства за поминъка, бита, празниците, обредите, песните и борбите на странджанци. Малцина от читателите знаят историята на Голямобуковския манастир "Живоприемний источник", който и днес е действащ; още по-малко са онези, които са чували за чудодейната му вода, която лекува болести... С особен интерес се четат страниците за иеромонах Рафаил Вълчанов, игумен на манастира, който е бил четник от смъртната дружина на Димитър Халачев по време на Преображенското въстание от 1903 г.; за ръководителя на Септемврийското въстание от 1923 г. в Странджанския край Никола Попов, умъртвен от хитлеристите в газовите камери на замъка Хартхайм, край Линц, Австрия, в края на юли 1944 г.
В този кратък отзив не мога да не отбележа похвалните усилия на учения-икономист, който в последната, четвърта част на книгата е очертал перспективите за развитие на родното му село Голямо Буково. В нея сочи приоритетите на една бъдеща програма за съживяване на целия регион. Иска ми се да вярвам, че ще се намерят далновидни общински ръководители и стопански дейци, които да прегърнат идеите му за възраждане на Странджанския край, който е бил и ще бъде извор на живот за поколения трудолюбиви българи.