Дългият път от монументалната пластика до миниатюрата
Изложба по повод 65 години от рождението на скулптора Красимир Яков е подредена в галерия "Минерва"
/ брой: 200
32 малки пластики и миниатюри, излети от месинг, на скулптора Красимир Яков, са подредени в галерия "Минерва" във фоайето на Гранд хотел "София", ул. "Гурко" 1. Изложбата, която ще продължи до 29 октомври, е посветена на неговата 65-годишнина. Творецът споделя, че от 40 години сам отлива своите произведения - на пръст или по восъчни модели. "Някои от тези малки пластики съм реализирал в голям мащаб, като съм променял материала, формата и дори самата трактовка, за паркова среда в България, Китай, Русия, Германия, САЩ, изтъква скулпторът. Сред тях са "Галоп", "Молитва" и други." Още като студент второкурсник през 1975 г. той реализира проекта на скулптора проф. Величко Минеков "Света София", пред Централна гара, като моделира фигурата в глина само за три дена.
В галерия "Минерва" Красимир Яков представя скулптурен портрет на Дон Кихот - тема, по която работи още като ученик в художествената гимназия в София. Сред неговите впечатляващи композиции са тези, в които основно място заема конят като художествен образ.
В експозицията му от малки пластики изпъкват някои антични мотиви, сред които е темата за кентаврите, похищаването на Европа, пресъздадена още в живопис от изтъкнатия представител на Венецианската школа Тициан, както и от редица други значими автори, и др.
Изобщо тематичният кръг сред творбите на Красимир Яков е доста широк. Тук е включен релеф на Васил Левски, както и на българка в типична национална носия.
Еротиката също е характерна в неговото изкуство и в тази изложба тя също има водеща роля - "Молитва", "Танцьорка", "Сузана и старците", "Цветето", "Адам и Ева"... Самите названия подсказват, че Яков е почерпил вдъхновение от някои библейски мотиви. Една от неговите най-изразители пластики на изложбата е "Свети Георги".
Вниманието на зрителите привлича "Ключов портрет" - човешка глава, изработена изцяло от най-различни видове ключове, които скулпторът със завидно търпение и вещина сам заварява с оксижен.
"От две-три години работя основно в областта на миниатюрата, която е с единен международен формат - до 12 сантиметра, и по-конкретно в областта на плакета. Създал съм вече около сто модела", уточнява Красимир Яков.
Освен в сферата на малката пластика от 1979 до 1989 г. Красимир Яков реализира редица монументални композиции - паркови скулптури, бюст-паметници, релефи в градовете София, Искър, Плевен, Велико Търново, Горна Оряховица и др. Многократно е награждаван за участия в множество изложби, включително и на престижни международни биеналета, както и на триеналето на акварела във Варна.
Красимир Яков е роден през 1955 г. Завършва специалност "Скулптура" в Художествената академия в София през 1979 г., в класа на проф. Величко Минеков.