Икономиката ни е с най-слаб ръст от 10 години насам
/ брой: 107
Националният статистически институт ревизира в посока нагоре годишния икономически ръст на България за първото тримесечие на 2024 г. Според първата ревизия на данните брутният вътрешен продукт на България е нараснал за периода януари – март с 1,8%, което е с 0,1 пункт над експресната картина. На тримесечна база икономическият ръст е запазен на ниво от 0,4%.
Сравнение с предходните две години показва, че годишният растеж на българската икономика през януари – март е под стойностите за същото тримесечие на 2023 г. и много по-малък спрямо съпоставимия период на 2022 г., когато инфлацията достигна рекордни стойности за последните 25 години.
НСИ показва, че годишният ръст на икономиката през първите три месеца на 2024 г. е най-слабият за последните 10 години. Като изключим пандемичната 2020 г., по-слаб растеж беше отчетен през 2014 г., свързана с политическа криза и фалита на Корпоративна търговска банка.
Според данните крайното потребление – на правителството и на домакинствата в България – расте с 3,4% на годишна база, което е ускорение спрямо предходното тримесечие.
По-голям ръст има при потреблението на домакинствата, което в крайна сметка има и по-голяма тежест като дял в общото. То расте с 3,7%.
Харчовете на държавата са нагоре с 1,7%. Припомняме, че в самия край на тримесечието бяха направени някои по-големи разходи в железопътната сфера за влакове втора ръка, към общини и други.
Данните на "Евростат" показват, че въпреки скромния ръст на икономиката, България все още се намира в горната половина на списъка с държавите в Европейски съюз по растеж. Сред страните с най-висок икономически ръст е най-новата страна членка на еврозоната Хърватия. По-добре от България се представят още в Гърция, Испания, Кипър, Малта, Литва и Словакия.