До 2030 г. всички деца - със завършен поне IV клас
Около 2,5 млрд. евро ще даде Европейската комисия до 2020 г. чрез програмите за човешки ресурси и образование
/ брой: 123
Европейският съюз се ангажира с гаранции базовото образование до 2020 г. да обхване всички деца, съобщиха от Европейската комисия.
ЕС има волята да осигури повече равнопоставеност на децата в образованието и да го направи по-качествено чрез програмата за развитие след 2015 г. и благодарение на финансова поддръжка. Комисарят, отговарящ за развитието, М. Андрис Пиебал, съобщи на 23 май, че минимум 20% от европейските средства за периода 2014-2020 г. са предвидени за развитие на човешките ресурси и на социалното включване, като образованието е водеща компонента. Заделени са 2,5 млрд. евро в полза на образованието, което потвърждава, че този сектор е приоритет за развитието след 2015 г. Минимум 1,5 млрд. евро ще са предназначени за бъдещата програма "Еразъм за всички" - програма за обмен между университетите в страните от ЕС и тези в трети страни, която подпомага студентите да обогатяват обучението си чрез възприемане на образователни практики, съществуващи в чужбина.
Комисар Пиебал се ангажира също в течение на периода до 2030 г. всяко дете, където и да се намира, да има възможността да завърши поне степента на начално образование и да усвои базови компетенции в четенето, писането и смятането. Намирам, че не е приемливо в наши дни 61 млн. деца да нямат още достъп до базово образование. Тъй като аз лично съм бил учител и министър на образованието, правото на всяко дете за качествено образование, където и да живее то, за мен е първостепенна грижа. Затова съм радостен да ви съобщя, че през следващите 7 години образованието ще получи съществена подкрепа, заяви комисарят. Подпомагайки децата в началното образование, ние им създаваме възможности да осигурят съществуването си и да имат по-добър живот след напускането на училището, добави Пиебал.
Според Андрула Василиу, комисар по образованието, културата, многоезичието и младежта, необразоваността не е проблем само на развиващите се страни: в ЕС един от всеки 5 ученици и 73 милиона възрастни се затрудняват в четенето и писането. Повишаването на нивото на грамотност е приоритет не само с оглед на икономиката, но и особено за личното развитие на нашите съграждани, каза тя.
Специална група в ЕС бе натоварена да подбере положителни практики в ограмотяването на хората в различни страни, които ще бъдат предложени за общо прилагане, съобщиха от Еврокомисията. Групата е депозирала своя доклад през септември 2012 г. Европейската комисия има сайт, посветен на борбата с неграмотността, и лансира кампания с мотото "Европа обича да чете". Планираме да създадем в най-близко време европейска мрежа от национални организации, натоварени да работят срещу неграмотността, съобщиха от Брюксел.
В периода 2007-2011 г. Европейският съюз инвестира чрез програмите си 4,2 млрд. евро за средно и висше образование. От 2004 г. ЕС допринесе за това 9 млн. ученици в развиващите се страни да получат начално образование, но много деца все още напускат училището, без да са получили дори основни компетенции в четенето, писането и смятането. Образованиието е най-добрата мярка срещу социалната дезинтеграция, неравенството и бедността. Анализатори са пресметнали, че ако всички деца в бедните страни знаеха да четат, бедността в света щеше да се намали с 12 на сто.
Целите на движението "Образование за всички" на ЮНЕСКО се опират на целите на развитието. Организацията за образование, наука и култура при ООН предлага конкретни показатели за състоянието на образованието, включително достъпа, равнопоставеността и равнищетно на компетенциите. Тези показатели бяха посочени през 2000 г. с цел да се постигне прогрес в образованието и да се започне в света обсъждане на тази тема и на нивото, което трябва да бъде достигнато през 2015 г.
Неграмотността е голям проблем за Европа, затова образованието в ансамбъла страни от ЕС е приоритет за Европейската комисия.