Вносители на автомобили скочиха срещу министъра на финансите
/ брой: 69
Вносители на нови автомобили и земеделски производители са силно обезпокоени от решението на финансовия министър да разшири списъка на стоките с висок фискален риск.
От 1 май към рисковите стоки, чиято търговия е силно надзиравана от НАП, се добавят всякакви превозни средства - нови и употребявани, както и части за автомобили, а също така минерални и изкуствени торове и различни видове строителни материали.
Класификацията на вноса на нови автомобили като рисков много ни озадачи и сериозно притесни, коментира пред БНР Таня Груева от Асоциацията на автомобилните производители. Тя посочва, че за да се регистрира един нов автомобил в България, собственикът трябва да предостави фактура и сертификат за съответствие, който се издава от производителя. Ако не се направи такава регистрация, вариантът е или автомобилът да бъде изнесен, като в този случай не се дължи ДДС, или да стои на склад до продажбата и регистрацията му. Т.е., и в двата случая не ощетява фиска. "Ако има стока, която е с нулев фискален риск, това е новият автомобил. Изискванията са строго регламентирани от значителен на брой европейски регулаторни актове. Включването им в списъка на стоки с висок фискален риск и последващото задължение за предварително регистриране на всеки товар с нови автомобили и движението му на територията на страната, ще доведе до нова административна тежест за нашите членове", каза Груева.
За разговори с МФ и НАП настояват и лизингодателите, които също ще бъдат сериозно засегнати от новия режим на проследимост на всеки превоз на автомобили. Ще се наложи назначаването допълнително на служители за подаване на данни, фактури и други документи в реално време.
От Асоциацията на автомобилните производители признават, че може би има проблеми с вноса на употребявани автомобили. Те обаче лесно може да заобиколят новите разпоредби за деклариране на вноса и превоза в страната, като използват малък репатрак под 3,5 т, допуска Грева.
Недоволство предизвика и попадането на торовете в списъка с висок фискален риск. От Асоциацията на земеделските производители са пратили искане до МЗХ и НАП това решение да бъде преразгледано.