Обратът в Грузия
/ брой: 206
Грузия предпочете суверенитета пред диктата на Запада и в частност на ЕС - това е изводът от съботните парламентарни избори в страната, спечелени от управляващата партия "Грузинска мечта" (ГМ).
На Запад веднага ревнаха, че Грузия се била отклонила от европейския път и е предпочела Русия. Има основания за такива твърдения. Има и достатъчно факти, които обясняват завоя на страната. Най-пресният пример е разкритието за предложението на висш западен чиновник към бившия премиер Ираклий Гарибашвили да започне война срещу Русия, след като вече загуби такава война през 2008 г. Западнякът признал, че Грузия няма как да спечели войната, но щяла да мине на партизанска война срещу Русия. За грузинците идеята е била ясна - целта била Русия да отдели сили срещу Грузия, за да се облекчи положението на Украйна.
Няма как след такъв ход Грузия да остане прегърната със Запада и ЕС.
"Нормалният разум би трябвало да диктува никоя държава да не представлява заплаха за съсед, особено такъв голям, велик и могъщ като Русия. Това е минимумът, на първо място. И второ, да се карате с Русия и да преговаряте с опонентите на Русия е просто глупаво. А това не е в интерес на страната и народа ни", обясни опозиционният иначе политик Джонди Багатурия, лидер на партия "Грузинско събрание". И така мисли не само той.
Освен в сферата на сигурността Грузия отрезвява в икономическата област. Според Багатурия при разпадането на СССР страната му е била най-богатата съветска република. "А сега не се отличаваме с такова богатство", сравнява той. Отделно по думите му 1 млн. грузинци от 3,5-милионното население на страната живее и работи в Русия и изпращат пари за оцеляването на роднините си.
За по-убедително пак давам думата на местен политик: „За 30 години грузинската икономика не успя да се интегрира в западната икономическа система като равностойна, ефективна икономика. Нещо повече, Грузия няма възможност да развива собствената си икономика... да се интегрира там, където тя някога успешно функционираше, а именно в евразийските пространства", обобщи лидерът на партията "Солидарност за мир" Темур Пипия.
Да не говорим, че като кавказци грузинците масово отхвърлят насажданата джендър идеология.
Очевидно Грузия прави завой по напълно естествени причини, а не по руска принуда. И обратно, именно Западът я кара да върви срещу себе си.