Скъпо, по-скъпо, България
/ брой: 21
Може да е парадоксално, но в най-бедната страна член на ЕС сирене, мляко, масло, яйца са по-скъпи, отколкото в Германия. Например. В страната най-многобройно болно и застаряващо население само за година лекарствата са поскъпнали с 14,4%. Рекорд в ЕС. Страната ни е в топ 10 в ЕС с най-висока (и все още неовладяна) инфлация по отношение на храните.
Иначе, процентите (а те биха могли да хранят само статистици и анализатори) показват "благовидни" тенденции на привидно намаляване на издръжката на живот - през миналата година било поскъпнала с "само" с 6,4% в сравнение с предходната, когато поскъпването бе със 17,7%. Чудесни числа, които угодно употребени от управляващите, може да им донесат много добри изборни дивиденти.
Но достатъчно ли е това за сносен живот? Как да убедиш малчугана, че ябълката е по-здравословна от фалшивото шоколадче, щом за година ябълката е поскъпнала с 40%?
И едва ли е необходимо да ни се казва, че хората с ниски доходи са най-потърпевшите от повишаващите се цени. Но очевидно има и причина близо 2/3 от работещите се осигуряват на по-нисък доход от заплата за
издръжка (64,3%) - навярно така успяват да осигурят на себе си и семействата си прилично съществуване в настоящето, вместо с осигуровките си да правят вложения в бъдещето. А никой не инвестира, ако няма доверие. Доверие с управляващи, които не крият, че се интересуват единствено от собственото си благополучие, без да се съобразяват с моралните ценности дори на собствените си избиратели, трудно се печели.
Да, на хартия вероятно има стоки и услуги, които поевтиняват, но това малцина усещат по джоба си. С инфлацията се оправдават повишаващите се цени в ресторанта и закусвалнята. С инфлацията (уж овладяна!) се оправдават поскъпващите телефонни услуги. А в навечерието на свети празници телефонните оператори ще ни убеждават: "Дайте 1 лев, ние ще го удвоим и ще помогнем на бедни и болни". Как да повярва човек, като бедните стават по-бедни, болните - по-болни, а ако искат/могат да се излекуват, емигрират.