05 Ноември 2024вторник02:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

РУМЪНИЯ СТРОИ НАЙ-ГОЛЯМАТА БАЗА НА НАТО В ЕВРОПА

/ брой: 62

visibility 4810

Слободан САМАРДЖИЯ*

Базата се оценява на 2,5 млрд. евро и е предназначена за 10 000 военнослужещи на пакта. Огромното военно съоръжение ще разполага с полигони, казарми, писти за излитане и кацане, хангари за самолети, както и с училища, детски градини, магазини и болница. Военни експерти смятат, че така САЩ ще заобиколят ограниченията за преминаване на техни военни кораби през Босфора и Дарданелите
 
В НАТО, по-точно в американския Пентагон, са решили да построят нова военна база в Европа. Тя ще бъде разположена в Румъния и ще представлява комплекс, който би трябвало да приеме 10 000 западни войници, включително техните семейства. Както се обявява, това ще бъде истински малък град с болници, училища, търговски центрове, спортни зали... Тук ще гостуват известни артисти, ще се играе бейзбол, ще се свири джаз, ще се лее уиски. Истински американски кът в тази част на Европа под маската на Алианса, подобен на базата “Рамщайн” в Германия и много други из целия континент, включително в Албания.
Идеята не е нова, но международните обстоятелства я направиха много по-актуална от някои други. Поне на терена на Румъния. Защото на планираната територия, недалеч от черноморското пристанище Констанца, вече има база “Михаил Когълничану”, откъдето ще излитат за мисии самолети на НАТО. С допълнителни 2,7 милиарда евро всичко ще бъде превърнато в “държава в държавата”, жителите на която ще живеят по някакви свои закони, различни от тези, които приема румънският парламент.
Войната, която се води вече повече от две години в непосредствено съседство, в Украйна, изглежда засили мнението сред лидерите на Алианса, че Европа не може да функционира като единен континент, а трябва най-накрая да бъде разделена на тези, които са послушни, и други, които са своенравни. Някогашната “желязна завеса” не се оказа достатъчно ефективна, както и идеологическото разделение на капитализъм и социализъм. Времето ги прегази. Изглежда, че

единственото решение е в нова война. Пък после - който победи

Мнозина прогнозираха, че следващото европейско бойно поле би могло да бъде точно в тази част на континента. Има твърде много неопределеност около статута на Молдова, притисната на границата на Румъния с Украйна, но и във връзка с ключовия достъп на военноморските сили на НАТО до Черно море. Обективно Алиансът чрез важния си член Турция вече има достъп до морето, което мие южните руски брегове, но в Анкара често обичат да действат за някои неща своеволно и умеят да недочуват “съветите” от Брюксел или да ги интерпретират по свой начин. Всъщност, в това е красотата на международните отношения.

Ходът на войната в Украйна

показва недвусмисленото намерение на Москва, освен четирите украински региона, които до момента е поставила частично под свое управление, да осигури същата съдба и на Одеска област с едноименния град с повече от милион жители, който се счита за едно от най-важните пристанища на Черно море. “Руската вълна” може да обхване вече Приднестровието, дори и цялата Молдова, като доведе могъщата източна сила до самата граница с Румъния.
Но нека погледнем назад към Германия. Ускореният икономически растеж на тази страна, иницииран предимно от инвестиции от САЩ, доведе до това загубилата Втората световна война да се утвърди отново като най-мощната държава в западната част на Европа. Но своенравните германци искат повече от това.
Решиха да водят политика, която не винаги е в съответствие с желанията на Вашингтон. “Подрязването на крилата” с

унищожаването на газопровода “Северен поток”

по който евтината енергийна суровина достигаше до тях от Русия, бе ясен сигнал за Берлин, че те все пак са победена страна и се знае кой решава съдбата им.
И така - военна база или окупация на Румъния от САЩ? Припомняме, че обитателите на “Михаил Когълничану” няма да бъдат съдени от съдилищата в Букурещ, в училищата там няма да се изучава румънски език, за тях ще важат някакви други правила, а въпрос е и доколко останалото местно население ще има свободни контакти с тези, които живеят в базата.
В Москва вече обявиха, че тази част от някогашната им братска социалистическа република ще бъде в списъка на приоритетните цели на руския ракетен потенциал.
"Ако румънците искат това, то си е тяхна работа. Трябва само да имат предвид, че самоубийственият клуб НАТО въвлича румънските граждани в авантюра, която може да завърши фатално за тях и техните деца.
Обективно погледнато, румънците биха могли и да извадят късмет, както се случи с бившата Западна Германия, която след разгрома на нацизма попадна под

пряката юрисдикция на САЩ

Но това беше друго време, обстоятелствата не бяха дори подобни на днешните, а и победителите срещу Хитлер, уморени от воюването, бяха много по-склонни да разделят света в съответствие с тогавашните интереси и нужди. Да не говорим за факта, че по онова време не са съществували ракети с голям обсег, които днес могат да ударят всяка точка на планетата."
Какво остава на румънците? При новото преразпределение на световната власт страните на границата на “два свята” потенциално са първите жертви. Особено ако гражданите им нямат възможност сами да решават съдбата си. А принадлежността към който и да е военен блок в голяма степен стеснява тази възможност.

* Сръбски външнополитически анализатор, заместник главен редактор на белградския всекидневник „Политика, дългогодишен кореспондент на вестника в Москва

Драстичен воден режим в Плевен

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 210

Откриха 463 флакона райски газ в дискотеки в София

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 210

Деца изпаднали в абстиненция след забраната за телефони в училище

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 210

Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 210

Подписват договор за новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 210

ВМЗ-Сопот с нов стар директор

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 210

Предлагат данък върху новите дрехи

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 210

Скопие окончателно се ангажира с Коридор 8

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Албанският премиер разгневи Гърция

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Заплашиха съдийка за промигрантско решение

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 210

Накратко

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 210

Чорбаджийски неволи

автор:Аида Паникян

visibility 462

/ брой: 210

Забрави ли ЕС кой е Б.Б.

автор:Юри Михалков

visibility 483

/ брой: 210

Лицемерие в нещастието

автор:Таня Глухчева

visibility 444

/ брой: 210

Бананова република

visibility 394

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ