Позиция
Престъпленията на фашизма и нацизма нямат давност
БАС настоява парламентът незабавно да отмени позорния Закон за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен
/ брой: 23
Във връзка с отбелязването на 1 февруари като ден за почит към жертвите на комунистическия режим, Българският антифашистки съюз изпрати декларация до президента, министър-председателя и Народното събрание.
Българският антифашистки съюз категорично не приема отбелязването на 1 февруари като ден на т.нар. жертви на комунистическия режим. В продължение на близо 30 години десницата и профашистките елементи в България под влияние на външни фактори системно пропагандират
фалшива интерпретация
на съвременната ни история, и по-точно - на историята на Втората световна война и заключителния етап от нея (1944-1945).
Първо. Народният съд е учреден съгласно Наредба-закон по действащата Търновска конституция на 12 септември 1944 г. с одобрението не само на Съветския съюз, но и на неговите съюзници от Антихитлеристката коалиция - Съединените щати и Великобритания. След 9 септември 1944 г. в България действа Съюзническа контролна комисия (СКК) с председател ген. Бирюзов - СССР, но в нея има представители на Великобритания и САЩ. М. Барнс е особено активен в политическите процеси у нас през 1945-1947 г. СКК одобрява функционирането не само на Народния съд в София, но така също на местните народни съдилища, които действат до края на Втората световна война в Европа - май 1945 г.
Второ. Народният съд изпълнява функциите на военен съд във време, когато Втората световна война не е приключила. Такива военни, граждански и извънредни съдилища действат във Франция, Съветския съюз и другите страни в Европа и извън нея, борещи се срещу германския нацизъм и италианския фашизъм.
Трето. БАС като организация, продължител на делото на Съюза на активните борци против фашизма и капитализма, не приема решението на Върховния съд на Република България от 26 август 1996 г., с което се амнистират регентите проф. Богдан Филов, княз Кирил, ген. Никола Михов, министри от правителствата на Б. Филов, Д. Божилов и Ив. Багрянов, както и депутати от ХХV НС, въвлекли България на страната на Хитлер и Мусолини, обявили "символични войни", гласували закони, като този за защита на нацията, по който са репресирани българските евреи, като тези в Македония са унищожени.
БАС настоява парламентът незабавно да отмени позорния т.нар. Закон за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен. Припомняме, че съгласно чл. 108 от Наказателния кодекс, "който проповядва фашистка или друга антидемократична идеология, се наказва с лишаване от свобода за срок от 3 години".
Нацизмът и фашизмът като идеологии са осъдени на международно равнище в Нюрнберг през 1946 г. Престъпленията на фашизма и нацизма нямат давност.
Ние като антифашисти приемаме, че има деформации в България след 9 септември 1944 г. БАС не отрича извращенията по време на "народната демокрация" и държавния социализъм от съветски тип в България.
Но
историческата истина
изисква да подчертаем, че т.нар. комунистически режим към 1 февруари 1945 г. не функционира в България. Напротив. Има многопартийна система, в България управлява коалицията "Отечествен фронт", в която най-силната партия не е БРП(к), а казионният БЗНС с водачи д-р Г. М. Димитров и Никола Петков. Самият Никола Петков е за това да заседава Народен съд за съдене на виновниците за въвличането на България във Втората световна война на страната на Тристранния пакт.
Народният съд има дванадесет съдебни състава. Първият състав на съда е образуван за съдене на бившите регенти на България, бившите дворцови съветници на цар Борис III - Любомир Лулчев, Павел Груев и др., министрите от правителствата на проф. Богдан Филов (15.II.1940 - 14.IХ.1943), Добри Божилов (14.IХ.1943 - 1.VI.1944), Иван Багрянов (1.VI.1944 - 2.IХ.1944), Константин Муравиев (2.IХ.1944 - 9.IХ.1944). От тези правителства само кабинетът на Муравиев не е доказано профашистки и пронацистки. БАС не приема политическото поведение на президента Радев, министър-председателя Кирил Петков и представители на изпълнителната власт, които почетоха т.нар. жертви на Народния съд. Това им поведение изглежда демагогско, доколкото държавният глава и премиерът не са намерили необходимост и време да почетат гроба на децата в Ястребино, лобното място на Вапцаров, Антон Попов, Георги Минчев и Петър Богданов на Гарнизонното стрелбище в София, както и Братската могила, където почитаме всички жертви за свободата на България.
Изграденият преди повече от 20 години в градинката пред НДК "паметник на жертвите на "комунизма" е пълен
с имена на фашистки престъпници
Най-изявени сред тях са ген. Иван Вълков, един от организаторите на Деветоюнския военнофашистки преврат (1923), Убиецът на Гео Милев, Йосиф Хербст, Христо Ясенов, Тодор Страшимиров, Сергей Румянцев и още стотици представители на интелигенцията по време на белия терор 1925 г., министър на войната в правителството на проф. Александър Цанков (1923-1925), Славейко Василев, който е организатор на убийството на лидера на БЗНС Ал. Стамболийски в с. Славовица, Пазарджишко - 14 юни 1923 г., подпоручик Коста Йорданов, ръководил екзекуторския отряд за убиване на седемте деца в Ястребино - Стойне (7 г.), Иван (9 г.), Надежда (12 г.), Димитринка (11 г.), близначките Ценка и Цветанка (13 г.) на 20 декември 1943 г.
Ние като антифашисти винаги ще отстояваме историческата истина за това, че Народният съд е справедлив военен съд за осъждане на престъпниците, заради които България претърпява катастрофа по време на Втората световна война. Няма да допуснем неофашизмът и неонацизмът у нас да бъдат водещи в политическия ни живот.
Борбата срещу неофашизма и неонацизма в Европа и света не е приключила. Доказателство за това са профашистките прояви и демонстрации у нас, в Западна Европа и други континенти. Готови сме да продължим борбата на съвременния свят срещу неонацизма, неофашизма и всички ограничения на правата и свободите на гражданите по целия свят.