23 години от бомбардировките на НАТО в Югославия
24 март 1999 г. в 19,55 ч местно време в казарми на югославската армия и полиция в Косово и в близките до тогава още сръбската провинция градове Прокупле и Куршумлия падат първите натовски крилати ракети "Томахоук".
Първата военна операция от създаването на НАТО нямаше зелена светлина от Съвета за сигурност ООН. Тя последва малко повече от година военни действия между югославските сили за сигурност и Армията за освобождение на Косово, както и отказа на югопрезидента Слободан Милошевич да подпише мирното споразумение от Рамбуйе, даващо автономия на косоварите.
Във въздушните и ракетните удари участваха 8 от тогавашните 19 страни членки на НАТО, начело със САЩ. НАТО бомбардираше освен военни и граждански обекти в Сърбия - петролни складове и рафинерии, пътища, мостове. Беше бомбардирано китайското посолство в Белград, като там загинаха 3-ма китайски дипломати. Жертва на бомбите стана и държавната телевизия РТС, чиято сграда беше улучена и сградата й беше полуразрушена.
Любопитна подробност е, че за първи път именно в този конфликт беше свален от сръбската ПВО "невидим" самолет F-117.
По данни на министерството на отбраната на Сърбия по време на въздушното нападение на НАТО са убити 2500 цивилни, сред които 89 деца и 1031 членове на армията и полицията. Ранени са 6000 цивилни, от които 2700 деца и 5173 войници и полицаи, а 25 души и до днес се водят за изчезнали.
Бомбардировките продължиха до 10 юни 1999 г.