Вдигат лихвите и по вече отпуснати заеми
Данните на БНБ показват бум на ипотечните кредити
/ брой: 162
Лихвите по вече отпуснати ипотечни кредити започват да растат, показа проверка на БНР по сигнали от кредитополучателите. Случаите са единични и все още не се отразяват на общата статистика, но са показатели за очакваната от месеци тенденция, казват експерти. По-значително е оскъпяването при заемите в евро.
От месеци финансисти наблюдават увеличение на средната лихва по депозитите в лева - процес, който води до ръст на лихвите по кредитите. Именно корекциите на лихвите по спестяванията могат да са индикатор за поскъпване на заемите. Политиката е предимно на банки с по-малък пазарен дял.
"Има случаи, в които между 1 и 1,5 процентни пункта е нараснало и исканият процент, ако лихвата се повиши с 1 процентен пункт, да речем нарасне от 2,6 на 3,6, съответно месечната погасителна вноска при така заложените параметри ще се увеличи с около 50 лева - за 100 000 лева или евро", коментира Десислава Николова от финансовия портал "Моите пари".
При левовите ипотечни кредити лихвите растат при вече отпуснати заеми, докато при текущите оферти на банките все още няма промяна.
"Това, което трябва хората да следят, е лихвите по депозитите как се движат, и, съответно, дали това не значи, че конкретната банка задължително ще предприеме корекция в лихвата. Това вече е въпрос на нейна политика и нейно решение дали ще го направи, но, виждайки плавния ръст в средната лихва по специални домакинства, съвсем логично е да предвидим, че ще има и плавно увеличение на офертите по вече сключени договори за кредит", допълни Николова.
Междувременно данните на БНБ показват, че отпуснатите кредити в България продължават да се увеличават драстично на годишна база. Най-голям е ръстът на жилищните кредити, които са достигнали обща сума от 22,730 млрд. лв. в края на юли. Това е увеличение с над 1/4 (25,1%), докато през юни годишният ръст е бил 24,8%.
Голям е скокът и при кредитите за домакинствата и т.нар. нетърговски организации, обслужващи домакинствата, които в края на юли са достигнали общо 43 млрд. лв. Това са 22% от БВП. Спрямо юли 2023 г. това е увеличение с 19,6%.
Освен това паричните банкови депозити на домакинствата и НТООД са достигнали обща сума от 84,130 млрд. лв. (42,9% от БВП) в края на юли. Това означава, че са се увеличили с 11,9% спрямо юли 2023 г.