04 Ноември 2024понеделник20:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Датата - 24.06.2024 г.

/ брой: 117

автор:Дума

visibility 1211


ЕНЬОВДЕН Е ХРИСТИЯНСКИ ПРАЗНИК, ОТБЕЛЯЗВАН НА 24 ЮНИ в чест на раждането на свети Йоан Кръстител.
Той е и един от важните празници в българския народен календар, като има различни местни наименования – Яневден (Софийско), Иванден (Струга), Ивъндън (Охрид), Иван Бильобер или Иван Брулню (Великотърновско).
Първоначално празникът е съвпадал с лятното слънцестоене, което е на 21/22 юни, затова много от поверията и обичаите са свързани с представите за „пътя на небесното светило“ (т.е. видимите изменения на разположението на образа на Слънцето на хоризонта) и култа към него. Основно място в обичаите заема фигурата на Свети Еньо. На този ден билките са най-лековити.
Православната църква празнува и Рождение на св. Йоан Кръстител.


1941 г. ЦЕНТРАЛНИЯТ КОМИТЕТ НА БЪЛГАРСКАТА РАБОТНИЧЕСКА ПАРТИЯ ВЗИМА РЕШЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕТО НА ПАРТИЗАНСКОТО ДВИЖЕНИЕ В БЪЛГАРИЯ. Партизанското движение е част от съпротивата срещу силите на Оста. То обхваща периода от 24 юни 1941 до 9 септември 1944 г. Изразява се в партизански действия срещу държавната власт в България, включително нападения на инфраструктурни обекти. Целта им е установяване на работническо-селска власт като форма на диктатура на пролетариата. По това време в страната е установена монархо-фашистка диктатура, която избива политическите си противници. Най-скъпата жертва на фашисткия терор стават 6-те ястребинчета. Тяхната съдба е дсподелена от много партизани и техните близки. Разстрелът на великия поет Никола Вапцаров е енигматичен пример за разправа с несъгласните с монархо-фашизма и тежките условия на живот и труд в страната.


1945 г. – НА ЧЕРВЕНИЯ ПЛОЩАД В МОСКВА СЕ ПРОВЕЖДА ПАРАД НА ПОБЕДАТА ПОД КОМАНДВАНЕТО НА МАРШАЛ ГЕОРГИЙ ЖУКОВ, при който се хвърлят пленените германски бойни знамена. Върховният главнокомандващ Й. В. Сталин издава заповед № 370 от 22 юни 1945 за провеждането на парада, която гласи:
„В чест на победата над Германия във Втората световна война насрочвам на 24 юни 1945 година в Москва на Червения площад военен парад на Действащата армия, Военноморския флот и Московския гарнизон – парад на победата.
В парада да вземат участие: представителен полк на фронта, представителен полк на Наркома на отбраната, представителен полк на Военноморския флот, военните академии, военните училища и войската на Московския гарнизон."


1963 г. – ВВС демонстрира по телевизията за първи път магнетофон за битови нужди. Магнетофонът е аналогово електронно устройство за запис и възпроизвеждане на звуци, което работи на принципа на намагнитването на магнетофонната лента.
Първият звукозапис на този принцип е направен от Валдемар Поулсен през 1898 г. Принципът на работа на магнетофона е на практика идентичен с този на по-късния касетофон, чиято магнитна лента е монтирана в компакт-касета.


24 ЮНИ Е 175-ИЯТ ДЕН В ГОДИНАТА според григорианския календар (176-и през високосна). До края на годината остават 190 дни.
Ето някои от популярните личности, родени на 24 юни:
- Лионел Меси, футболист, роден на 24 юни 1987 година в Росарио, Санта Фе, Аржентина;
- Ванеса Рей, актриса, родена на 24 юни 1981 година в Калифорния, САЩ;
- Петя Буюклиева, певица, родена на 24 юни 1959 година в Асеновград, България
- Силвия Митева, гимнастичка, родена на 24 юни 1986 година в Русе, България.

Драстичен воден режим в Плевен

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 210

Откриха 463 флакона райски газ в дискотеки в София

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 210

Деца изпаднали в абстиненция след забраната за телефони в училище

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 210

Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 210

Подписват договор за новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 210

ВМЗ-Сопот с нов стар директор

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 210

Предлагат данък върху новите дрехи

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 210

Скопие окончателно се ангажира с Коридор 8

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Албанският премиер разгневи Гърция

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Заплашиха съдийка за промигрантско решение

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 210

Накратко

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 210

Чорбаджийски неволи

автор:Аида Паникян

visibility 462

/ брой: 210

Забрави ли ЕС кой е Б.Б.

автор:Юри Михалков

visibility 483

/ брой: 210

Лицемерие в нещастието

автор:Таня Глухчева

visibility 444

/ брой: 210

Бананова република

visibility 394

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ