У нас спадът на строителството е най-голям в ЕС
Основната причина е забавянето на инфраструктурните проекти
/ брой: 225
В България има най-голям спад на строителството през септември на месечна - 2,1%, и годишна база - 4%, в Европейския съюз (ЕС). Това показват данните на "Евростат". Строителната продукция у нас намалява на фона на растеж в останалите европейски страни. Основната причина за спада е в намалените обеми на инфраструктурното строителство - магистрали, пътища и пречиствателни станции, финансирано от държавния бюджет и еврофондовете. Нови договори в строителството бяха сключени през последното тримесечие на годината, като реално изпълнението на обектите ще започне през пролетта на 2019 г. Така на месечна база инфраструктурното строителство намалява с 3,1% през септември, а на годишна спадът е 2,5%.
При сградното строителство, което дърпаше сектора напред през изминалите години, вече се наблюдава спад. Така на месечна база е отчетено намаление на строителството на сгради с 1,1 на сто, а на годишна - с 5,1 на сто.
Същевременно в еврозоната и ЕС е отчетен ръст както на месечна, така и на годишна база. За еврозоната е отчетен ръст от 2 на сто на произведената строителна продукция през септември спрямо август, а в ЕС увеличението е с 1,7 на сто. На годишна база увеличението на строителната продукция през септември е значително по-голямо - 4,6 на сто за еврозоната и 4,2 на сто за ЕС.
Сред държавите членки, за които има данни, най-голямо увеличение на строителството е отчетено във Франция - 3,7%, Германия - 2,2%, и Великобритания - 1,8%. Най-голям е спадът в България - с 2,1%, Словения -1,2%, и Швеция -0,5%.
Сградното строителство расте с по-големи темпове на годишна база. За еврозоната ръстът е 4,8 на сто за септември, а за ЕС е 7,7 на сто. В същото време инфраструктурното строителство е нараснало с 4,3% на месечна база и с 2,9% на годишна.
Сред държавите членки, за които има данни, най-голямо увеличение на производството в строителството на годишна база е регистрирано в Унгария - 25,8%, Словения - 25,7%, и Полша - 20,2%. Тринадесет държави не са предоставили данни.