Пенчо Милков:
Такса смет може да стaне непосилна
Кметът на Русе е внесъл жалба във ВАС срещу наредбата за изчисляване на парите за боклука
/ брой: 169
"Tакса смет догодина може да стaне непосилна за много граждани. По изчисления на експерти сумата може да се вдигне приблизително от 4 до 7 пъти". За това предупреждава кметът на Русе Пенко Милков в позиция. Вчера той и председателят на Общинския съвет акад. Христо Белоев са подали жалба до Върховния административен съд срещу приетата от Министерския съвет наредба за изчисляване на такса битови отпадъци.
Милков е убеден, че водещо при определяне размера на парите трябва да бъде конкретното количество битови отпадъци, което домакинството е генерирало. Този принцип обаче не е детайлизиран в наредбата.
Новите разпоредби биха довели до диспропорции при определяне на конкретния размер за всеки гражданин или фирма и практическа невъзможност той да се определи и да се осъществи контрол, заявява Милков.
"Предвидени са три алтернативни метода за изчисляване на таксата. Първият модел предвижда размерът на таксата да се изчислява на база индивидуално определено количество битови отпадъци за имота. Гражданите ще бъдат задължени да използват единствено предварително закупени от самите тях торби за смет, чиято цена ще се определя от конкретната им вместимост. Цената на торбите ще определя таксата, която всеки ще плаща. Този модел обаче би могъл да доведе до екологична катастрофа заради риска от изхвърляне на отпадъци на нерегламентирани места за избягване на плащането", коментира Милков.
При втория модел таксата се определя от броя и вместимостта на съдовете за събирането на боклука и честотата на тяхното транспортиране за всеки конкретен имот. Този вариант е лесно приложим за администрацията, но би довел до резки промени и неравноправно третиране на гражданите. Те не могат да бъдат задължени да използват точно определен съд за отпадъците си", подчертава кметът на Русе.
При третия подход, който Общинският съвет може да избере, размерът на таксата за битови отпадъци се определя от броя на лицата, ползващи услугата. Този подход обаче е нормативно предизвикателство, защото терминът „ползвател“ не е ясно дефиниран. Едно лице може да се окаже ползвател едновременно на постоянния си адрес, на настоящия си адрес, на работното си място, като посетител на заведение и т.н.", изтъква кметът на Русе.
"Прилагането на който и да е от моделите ще доведе до социална непоносимост на таксата, която за определени лица ще се увеличи в пъти без ясни и обективни пропорции. Това ще причини огромно напрежение сред хората. Размерът на таксата трябва да е социално поносим за всеки гражданин, а наредбата не позволява това", категоричен е той.
Милков призовава МС да отмени наредбата, да се извършат промени в Закона за местните данъци и такси и други нормативни документи, които да задължат НАП и Националния статистически институт да предоставят информация за работещите в бизнес сектора. Кметът уточнява, че това е позицията и на много негови колеги в цялата страна.