16 Юли 2024вторник20:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Наши евродепутати организират конференция за мониторинга над България

Не трябва да се допуска Механизмът за проверка и сътрудничество да бъде инструмент за популисти във вътрешнополитическия живот в България или за евроскептици в отделни национални столици, убедена е Илияна Йотова

автор:Дума

visibility 2392

Българските евродепутати от Делегацията на социалистите и демократите в Европейския парламент, съвместно с българските им колеги от групите на ЕНП и АЛДЕ, организират конференция, посветена на Механизма за проверка и сътрудничество, наложен върху България и Румъния като условие за приемането им в Европейския съюз през 2007 г. Евродепутатите са поканили за участие представители на българските съдебнa и изпълнителна власти на най-високо равнище, сред които Красимира Филипова - зам.-министър на правосъдието на Република България; главният прокурор на Република България Сотир Цацаров; председателят на Върховния апелативен съд Георги Колев и главният инспектор на Инспектората на Висшия съдебен съвет Теодора Точкова. Поканени да споделят своите виждания за бъдещето на механизма са и Параскеви Мишу – заместник генерален секретар на Европейската комисия, и евродепутати от Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи. Конкретен повод за дискусията е включването на точка за разглеждане на механизма за България и Румъния в дневния ред на ресорната парламентарна комисия. По-рано Съветът на Европейския съюз също разгледа въпроса на своето заседание по общи въпроси и одобри своите препоръки към София и Букурещ. Вече десет години страната ни е обект на наблюдение в областта борба против организираната престъпност, корупцията и прането на пари. Българските евродепутати в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на ЕП инициираха конференцията, за да обсъдят възможности за подобряване на механизма в контекста на новите правни промени, настъпили в Европейския съюз след приемането ни през 2007 г. „Уверена съм, че конференцията ще бъде от интерес не само за медиите, но и за юристите и всички онези, които се занимават със защита върховенството на закона. Механизмът сам по себе си не би бил проблем, ако в него ясно се казва какво точно трябва да се направи и в какви времеви порядък. Всичко останало създава почва за спекулации и междупартийни интриги, от което няма никаква полза за българските и останалите европейски граждани“, заяви в навечерието на конференцията Илияна Йотова. Тя е лидер на Делегацията на българските социалисти в ЕП и зам.-председател на ресорната парламентарна комисия, която ще разгледа въпроса. Според нея не трябва да се допуска механизмът да бъде инструмент за популисти във вътрешнополитическия живот в България или за евроскептици в отделни национални столици, които използват неговото наличие, за да държат страната ни извън Шенген. „Сами виждате, че това има особено пагубен ефект върху общоевропейските решения за справяне с бежанската криза, тъй като в кризисна ситуация ние оставаме незащитени. Решението за мандат на новата общоевропейска агенция за охрана на външните граници на ЕС, простираща се само до Шенгенското пространство, е поредното доказателство за това“, коментира още Йотова.

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 443

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 485

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 465

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 1215

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 540

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 536

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 452

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ