16 Септември 2024понеделник21:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Журналисти поискаха закон за защита на медиите

В Европа пълзи нов тоталитализъм, свободата на словото пак е под заплаха, предупреди Илияна Йотова

/ брой: 26

автор:Ралица Николова

visibility 2033

Закон за правата на медиите, който да гарантира защита на журналистите и да им даде възможност за разследване и достъп до информация. Това поискаха журналисти и редактори от водещи български медии на дискусия "Обективността на медиите и медийното законодателство", организирана от Института за социална интеграция и фондация "Фридрих Еберт".
Журналисти, експерти и политици обсъдиха най-болезнените въпроси за медийното пространство в България - монопола на пазара, намесата на властта чрез държавни поръчки или рекламни договори и автоцензурата в самите медии, наложена от страх или икономически интерес. Всички с тревога отбелязаха, че самото общество в България е загубило сетивата си за гражданска активност и

 не реагира адекватно

на случващото се в държавата.
Възможни ли са свободни медии в общество, което само не цени свободата, попитаха журналистите. Евродепутатът Илияна Йотова предупреди за още по-тревожна тенденция, обхванала вече част от Източна и Централна Европа. По думите й случващото се в Унгария е симптом, че тоталитаризмът пълзи отново към Европа. "Това вече се вижда в Унгария, Румъния, Италия, а и у нас. Аз не си спомням друго председателство на ЕС да е започвало с такъв скандал, както унгарското с техния медиен закон. В него се предвижда министерство на информацията, което сме чели само от книгите", не скри тревогата си Йотова, която е и бивш телевизионен журналист. Като цяло през 2010 и 2011 г. в България има регрес на активното гражданско общество и на свободата на словото, смята тя.
Дали медиите са обективни, критични или се самоцензурират - по тази тема дискусията бе най-разгорещена и дълга. В момента може би най-съденото същество у нас е журналистът, възмути се Бойко Станкушев, който говори за това може ли журналист да е обективен и свободен, ако се чуства заплашен от уволнение например. Социологът Андрей Райчев бе още по-категоричен и заяви, че е крайно време да има

 силен журналистически синдикат

Той призова за закон, който да осветли не само собствениците на печатни издания, но и на електронните медии. Според него е задължително да се забрани собственик на медия да е и собственик на разпространението. Категорично трябва да е и разграничението между собствениците на медии и рекламодателите, смята Райчев.
Жълтите издания често стават трибуна за изява и на политиците, особено по време на предизборна кампания, бе изтъкнато на дискусията. Това показва, че медийната среда е силно замърсена, заключиха участниците. Според лидера на БСП Сергей Станишев

 жълтите медии се превръщат в политически инструмент

и в инструмент за формиране на обществено мнение чрез информации, в голямата си част недостоверни. Според него оптимизмът ни трябва да е насочен към интернет-пространството. Там в момента текат свободните дискусии и се чуват смелите гласове, смята бившият премиер. Той обаче не отрече, че журналистите са под натиск от властта, понякога той идва от собствениците, друг път от самото общество. Българските печатни медии са собственост на хора от бизнеса, които имат други бизнес интереси и това поставя в зависимост журналистите, изтъкна Станишев. Според лидера на БСП има монополизация на медийния пазар и по отношение на разпространението на печатните медии. Станишев припомни изказване на Бойко Борисов, според когото медиите работят в комфортна среда, и цитира класацията на "Репортери без граници" за спада на България от 58 на 71 място по свобода на медиите.



Финансирането на обществените медии и в същото време гарантирането на тяхната независимост и свобода също бяха в дневния ред на форума. Председателят на СЕМ Георги Лозанов съобщи, че концепцията за нов медиен закон трябва да бъде предадена до часове в Министерския съвет. По думите му работната група е постигнала консенсус да се върви към прозрачност на собствеността на медиите и да се мисли за прага на концентрация на собственост. Лозанов е застъпник на тезата, че не трябва да има два закона - един за частните и друг за обществените медии, а законът трябва да е един. Според депутата от Коалиция за България Петър Курумбашев нужен е специален закон за обществените медии. В него трябва ясно да бъде разписано тяхното финансиране, но само срещу изпълнението на конкретни обществени задачи като културни програми, исторически предавания, игрални филми, убеден е бившият кукувец.
Участниците в дискусията си обещаха да организират следващия подобен форум върху проекта за нов медиен закон, който се очаква да бъде представен скоро.

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 176

Едва 10% от пожарникарите у нас са жени

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1233

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 452

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 604

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 375

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 368

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ