17 Октомври 2024четвъртък15:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Угодия няма

/ брой: 77

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1091

Евгени ГАВРИЛОВ


Миналата седмица служебното правителство, под натиска на протестите на зърнарите, реши временно да забрани вноса от Украйна на 20 стоки, сред които са пшеницата и слънчогледа. Целта уж бе благородна - да бъдат подпомогнати недоволните родни производители. Забраната обаче предизвиква различни реакции, особено по отношение на слънчогледа и производството на олио. Така бе доказана родната максима, че угодия няма и че, на едни служебното правителство изписа веждите, но на други е на път да избоде очите.

Производителите на жито вече са доволни, защото това решение било най-разумното за този момент, но тези, които отглеждат слънчоглед и правят олио, са точно на обратната позиция. Те излязоха със специално съобщение, според което забраненият внос от Украйна ще ги докара до фалит(Стр.4)

Затова в тази трагикомична ситуация е най-добре да се опрем на фактите. Вносът на пшеница от Украйна е пренебрежително малък - едва 0,3% от българското производство. Такъв внос не пречи на производителите у нас и не може да влияе на цените. В складовете има близо 1,2 млн. тона слънчоглед, а месечните нужди на всички производители на олио са за около 300 000 тона. До нова реколта остават 4 месеца. Т.е. ако в момента, при спрян внос и без да броим запасите, страната има предостатъчно слънчоглед до новата реколта.

От друга страна пшеницата сега стои по складовете, защото производителите се надяват пак на свръхпечалба.

Последните скандали около зърнарите поставят и един малко позабравен въпрос - какво се случи в селското стопанство през последните 33 години, за тотално сбърканата политика там. През далечната вече 1991 г. първото правителство на СДС начело с недоразумението Филип Димитров дойде на власт тъкмо с тази цел - да унищожи всичко "комунистическо" в този отрасъл. В него бяха събрани юристи, които не бяха напускали жълтите павета и не можеха да различат ечемика от житото. За сметка на това обаче те създадоха ликвидационните съвети. И декумунизаторите започнаха да ликвидират буквално. За дейността на тези шпицкоманди бяха похарчени милиарди. 

Хората по селата се вдигнаха на бунтове срещу тях, но по заповед на тогавашния вътрешен министър полицията ги потуши. И сега продължаваме да берем подовете на всичко това. Земеделието ние стана латифундистко. Малкото на брой крупни арендатори и собственици на земя сеят предимно зърнени култури, защото там субсидиите от ЕС и печалбите са гарантирани. Карат си скъпите автомобили, а народът яде картофи от Франция и Австрия, домати от Турция и чесън от Египет.

Късото политическо мислене е проклятие. То е резултат от конюнктурата, а както знаем тя има свойството бързо да се променя и последиците са непредсказуеми.

Затова сега, когато властите са изправени пред противоречиви искания на "зърнарите" и на производителите на олио, трябва да се мисли дългосрочно и най-вече: от какво България ще има най-голяма полза в дългосрочен план.

МО недопустимо наруши закона

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 198

Румен Радев поиска основен анализ на трагедията с авиокатастрофата

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 198

Съюзът на съдиите се обяви против избора на Сарафов

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 198

Предлагаме инвестиции, които ще задвижат икономиката

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 198

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 198

При цените на храните има възходяща есенна тенденция

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 198

До 5 млн. евро глоба за спекулативни цени на храните в Гърция

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 198

Харчим по 400 лв. на "Черен петък"

автор:Дума

visibility 127

/ брой: 198

ЕК частично замразява пари за Румъния

автор:Дума

visibility 125

/ брой: 198

РСМ и Албания с паралелни академии

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 198

Българска следа в ДДС схема в Гърция

автор:Дума

visibility 133

/ брой: 198

Накратко

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 198

Сбъркана държава

автор:Александър Симов

visibility 138

/ брой: 198

Поне в една класация сме първи. Уви, не е за хвалене

visibility 168

/ брой: 198

Срамен футбол

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ