16 Юли 2024вторник07:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Време е да осъзнаем, че времето ни изтича

Конференцията на ООН за промените в климата във Варшава трябва да постави основите за бъдещо глобално споразумение

/ брой: 262

автор:Галина Младенова

visibility 11209

От 11 до 22 ноември Варшава ще посрещне ръководители, експерти и преговарящи от 190 страни за 19-ата конференция на ООН за климатичните промени. Очаква се този годишен форум да постави основите на бъдещо споразумение, което може да бъде подписано през 2015 г. в Париж.
Разбира се, преговорите за сключване на глобално споразумение за климата през 2015 г. няма да приключат на конференцията във Варшава. Форумът обаче е много важен за постигане на напредък и за подготовка на срещата в Париж. Във Варшава участниците във форума трябва да се договорят за подготвяне на сериозни ангажименти във връзка със споразумението през 2015 г. и за ускоряване на намаляването на емисиите до края на настоящото десетилетие.
Европейският съюз иска на започващата днес конференция да се направи равносметка на постигнатото до момента и да бъде планирана работата, която трябва да бъде извършена през 2014 г., така че много преди май 2015 г. да бъде изготвен проект на споразумението. По-конкретно, във Варшава трябва да бъде постигнато съгласие за процес, който ще позволи на всички участници да формулират амбициозни ангажименти за намаляване на емисиите след 2020 г. Този процес трябва да включва график за подготвяне на ангажиментите през 2014 г., предоставяне на информация за тях и етап на оценка, за да се гарантира, че взети заедно ангажиментите са достатъчно амбициозни, за да се задържи глобалното затопляне под 2 градуса в сравнение с температурата през прединдустриалната епоха.
Истината обаче е, че въпреки поетия от ЕС и над 80 други държави ангажимент за намаляване на емисиите до 2020 г., взети заедно те не са достатъчни, за да се задържи затоплянето в световен мащаб под 2 градуса.
Шансовете да се обуздае затоплянето на световния климат намаляват значително, гласи и нов доклад на ООН, публикуван преди конференцията за климата във Варшава.
"Предизвикателството, стоящо пред нас, не е от технически..., а от политически характер, коментира изпълнителният секретар на Програмата на ООН за околната среда, германецът Ахим Щайнер.
Емисиите на газове с парников ефект ще бъдат с 8 до 12 милиарда тона над целите за 2020 г., дори ако изследваните страни се присъединят към споразуменията за ограничаване на емисиите на газове с парников ефект, се казва в документа.
Ледът в Антарктика и Гренландия изчезва по-бързо и може да управлява морското равнище при по-високи стойности от очакваното през този век, твърдят експертите на ООН. Топенето на ледовете в Гренландия добавя шест пъти повече сладка вода в световния океан, отколкото е очаквано. При топенето на ледовете в Антарктида има петкратно увеличение.
Промените в най-студените райони на планетата са "много добър показател" за затоплянето на планетата, според Уолт Майър от НАСА. "Това е система за ранно предупреждение", твърди той. "Когато си мисля за степени на затопляне във Великобритания или САЩ, това не е нещо, което би било твърде забележимо... докато в район на сняг и лед като шапките на полюсите, това може да има огромен ефект. Когато си говорим за морски лед, когато има разлика от минус 1 до плюс 1, това е като разликата между да караш кънки на лед и плуване в океана".
Други констатации в новия доклад включват:
- Арктическият морски лед е "много вероятно" да е намалявал с 3,5% до 4,1% на десетилетие от 1979 г. насам, от когато са започнали сателитните измервания. Ледената покривка в края на всеки годишен сезон намалява в размер на 11,5% от десетилетие насам.
- "Почти всички ледници по света са продължили да се свиват". Техният принос към повишаването на морското равнище "много вероятно" е средно 0,62 милиметра на година от 1971-2009 г.
- Повече от 600 ледници са изчезнали, но реалният брой със сигурност е по-висок.
- Температурите в пермафростовите райони са се повишили през последните 30 години, както и тези в Северната полусфера.
Геолозите не престават да прогнозират възможните последици от глобалното затопляне. Сп. "Нешънъл джиографик", например, задава въпроса, ако под въздействие на високите температури се стопи целият лед на Земята, какво ще се случи с нашата планета. Те изчисляват възможните последици.
Първо, ако се стопят ледовете, нивото на Световния океан ще се покачи приблизително с 65 метра. Средната температура ще се увеличи от 14 на 26 градуса.
В Северна Америка под вода ще се окажат атлантическото крайбрежие на САЩ, включително Флорида, бреговете на Мексиканския залив. Под вода ще е голяма част от Калифорния. В Латинска Америка ще бъдат потопени столицата на Аржентина Буенос Айрес, както и крайбрежията на Уругвай и Парагвай.
Африка в значителна степен ще остане незасегната. Голяма част от континента ще стане обитаема.
В Египет в резултат на покачването на нивото на водата в Средиземно море ще пострадат древните градове Александрия и Кайро.
Ще бъдат унищожени много от известните забележителности на Европа. Ще изчезнат Лондон и Венеция. Под вода ще са Холандия и голяма част от Дания.
В Азия водата ще залее територии, на които днес живеят около 600 милиона китайци. От лицето на Земята ще изчезнат Бангладеш и крайбрежните райони на Индия.
Що се отнася до Австралия, там топенето на ледовете ще доведе до образуване на море в центъра на континента. Под вода ще са огромни крайбрежни райони, където сега живее над 80 на сто от населението. А Антарктида ще е напълно неузнаваема.
Еколозите твърдят, че процесът на топене на ледовете зависи от редица фактори. Сред тях е скоростта на нарастване на концентрацията на парниковите газове в атмосферата. Сп. "Нешънъл джиографик" твърди, че повод за огромно безпокойство за днешните земни жители няма. Процесът на топене на ледовете се следи от специалистите по цял свят. Според тях, за да се разтопят всичките ледове на Земята, ще са необходими около 5000 години.
Междуправителствената група експерти по измененията на климата пък предупреждава, че в близките десетилетия ще има сериозни глобални климатични изменения, в резултат на които рязко ще се влошат условията на живот на Земята.
"През ХХI век негативните изменения на климата, свързани с процеса на глобалното затопляне, ще станат причина за понижаване на икономическия растеж и намаляване на броя на най-бедните. По някое време в отделни райони високата температура в комбинация с повишената влажност на въздуха ще възпрепятстват всякакъв вид човешка дейност. Стоенето извън затворени помещения ще стане смъртно опасно", се казва в доклада на учените.
По прогнози на експертите през този век ще се увеличи броят на жертвите на наводнения, горски пожари, епидемии и глад. Преди всичко ще бъдат засегнати най-бедните страни и региони, които самостоятелно не могат да противостоят на разрушителните последствия от глобалното затопляне. Сушата ще доведе до срив на действащи инфраструктури. Специалистите са уверени, че намаляването на годните за живот на хората територии ще стане причина за военни конфликти.
Апокалиптичните сценарии за бъдещето на Земята и най-вече за живота на човечеството от година на година стават все по-мрачни и все по-страшни. Учени не спират да тръбят, че за климатичните промени е виновен преди всичко човекът. Други ги контрират, че това не е вярно, че вината е на Слънцето и че така е откак съществува Земята.
Може и да не сме единствената, но без съмнение сме една от главните причини за всички промени на планетата ни. Друг е въпросът, че явно не ни се иска да признаем това, не ни се иска да се отказваме от, например, старичките автомобили (пари за нови няма), които бълват изгорели газове (те обаче тровят не само атмосферата, но и собственото ни здраве). Да си спомним с какъв зор подменихме някогашните електрически крушки с енергоспестяващи (друг въпрос е, че май и те не са особено безопасни). Без съмнение по-лесно ни е да живеем както сме си свикнали и да търсим конспирации вместо да се стремим към самосъхранение чрез съхранение на Земята. Време е обаче да разберем, че да не правим нищо е просто самоубийство...


Хора с ниски доходи ще плащат високи цени на водата

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 132

Онлайн сайтове предлагат дрехи с олово и токсини

автор:Дума

visibility 790

/ брой: 132

Магистрала "Хемус" поскъпва с милиони

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 132

Гореща вълна и пожари обхванаха Балканите

автор:Дума

visibility 895

/ брой: 132

Германия удължава граничните проверки

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 132

Италия освободи индийци, работили като роби

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 132

Преустановиха преговорите за примирие в Газа

автор:Дума

visibility 833

/ брой: 132

Дано се замислят!

автор:Таня Глухчева

visibility 909

/ брой: 132

Квантов ВИП

visibility 818

/ брой: 132

БСП даде заявка да бъде гарант на Конституцията

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 132

В очакване на Конституционния съд

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ