16 Юли 2024вторник00:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Индустрията може и да убива

Пекин призна за съществуването на "ракови селища", но замърсената екология заплашва не само Китай

/ брой: 52

автор:Галина Младенова

visibility 2491

Миналата седмица официалните китайски власти за първи път признаха, че в страната съществуват т.нар. "ракови селища". След петгодишно проучване правителството съобщи, че през последните години токсични и опасни химически замърсявания са причинили много екологични бедствия, прекъсване на снабдяването с питейна вода, и са довели до сериозни здравни и социални проблеми.
 Това, което Пекин призна сега, се знаеше отдавна. След САЩ, Китай е втората страна в света с най-голямо производство на въглероден двуокис. Шестнадесет от най-замърсените градове в света се намират в Китай. Според едно изследване в Китай всяка година умират над 400 000 души вследствие на заболявания, породени от замърсяването на околната среда. А според данни на Световната банка всяка година 12% от брутния китайски продукт се "изяждат" от разходите за почистване на околната среда. Китайското правителство е принудено да изразходва близо 13 милиарда долара, само за да неутрализира вредите от "киселинните дъждове". Така разрушаването на околната среда разяжда икономиката.
По-страшното е, че китайската индустрия убива населението. Нивото на онкозаболяванията в Китай започва да расте с ужасяващи темпове след 1970 година, когато започват реформите и страната навлиза в икономически възход. Замърсените с тежки метали води и почви предизвикват високо ниво на смъртност и заболеваемост в Китай, обясняват специалистите. При това смъртността е особено висока сред по-младите хора. В. "Икономик информейшън дейли" например съобщи, че само за шест месеца в едно село са били регистрирани шест смъртни случая вследствие на онкологично заболяване. Средната възраст на болните е била 45 години!
След 1990-те години раковите заболявания се превръщат в основна причина за смъртността в Китай. Ракът всъщност е най-големият убиец в Китай: днес всеки четвърти китаец умира от рак. Експертите прогнозират, че случаите на рак на белия дроб ще продължат да се увеличават заради замърсяването на въздуха, дори ако тютюнопушенето в страната бъде сведено до минимум.
Според изследвания от 2010-а, броят на "раковите селища" в Китай вече е 400. Някои от тях са на едва на 50 километра от Пекин. Повечето от тях се намират на източното крайбрежие, където първо се появиха "мръсните производства". Най-често в тези райони откриват такива токсични вещества като живак, кадмий и мед.
Експертите обаче отбелязват, че "поясът на замърсяването и рака" може да се премести навътре в страната, в райони, неосъзнаващи в пълна степен опасността от замърсяване и прекалено бедни, за да се откажат от фабриките или заводите.
Почти във всяко семейство в село Люкуайчжуан, намиращо се недалеч от град Тянцзин и Пекин, има болен от някакъв вид рак, съобщи тайванският телевизионен канал FTV. Местните жители са убедени, че основната причина за това е силното замърсяване на околната среда, предизвикано от намиращи се наблизо многобройни химически заводи.
Според статистиката през последните 10 години в това село нивото на заболеваемостта от рак надвишава 25 пъти националното ниво на заболеваемостта от тази болест.
Общо в околностите на селото има над 100 химически завода.
Една шеста от селскостопанските земи в Китай е заразена с тежки метали, общата територия на замърсената земя е над 200 милиона декара, твърди експерт от Китайската академия за аграрно машиностроене. В Китай всяка година се отглеждат 12 милиона тона селскостопанска продукция, заразена с тежки метали. Това носи икономически щети в размер на близо 20 милиарда юана (3,15 милиона долара).
В провинция Гуандун само 11% от почвата не са замърсени, 77% са замърсени частично, а 12% са сериозно замърсени, твърдят китайските експерти. В района на езерото Тай в делтата на река Янцзъ е замърсена една трета от земите. В провинция Хубей са заразени 400 хиляди декара, което е 10% от общата територия, продължават специалистите да изреждат ужасяващи данни.
Замърсяването на водните ресурси в Китай също е един тежък проблем. Количеството на негодната за употреба вода в провинция Чжъцзян е 84 процента! Замърсената с тежки метали вода води до заразяване на селскостопанската реколта. Според данните на Комитета по въпросите на народонаселението, ресурсите и околната среда на Китай, 70% от реките и езерата още през 2005 година вече са се смятали за замърсени.
Според данни на китайските власти, от над 80 хиляди химически и фармацевтични предприятия в страната повече от 10 хиляди се намират в непосредствена близост до жилищни сгради; 23% се намират в горното течение на реки в защитена зона на източници на питейна вода; 18% са "много рискови" за околната среда; 22% са "сравнително рискови" за екологията.
Цифрите, които дават китайските специалисти, впечатляват, чуждите експерти обаче смятат, че истинското положение на нещата е още по-сериозно.
Все пак Китай прави опит да намали вредното си въздействие върху околната среда, като инвестира в нейното опазване. Ето и сега властите обявиха, че ще приложат ограничителни мерки върху използването и производството на 58 вида токсични химикали.
За съжаление обаче битката със замърсяването в Китай често се свежда до това, токсичните производства просто да се преместят в бедните селски райони. Протестите на местните жители в повечето случаи се игнорират, защото химическите фабрики са основен източник за попълване на местния бюджет. Местните фермери от своя страна си признават, че животните и реколтата им загиват заради замърсената вода, те обаче въпреки това продават отгледаното от тях на пазарите, защото нямат други източници на доход.
Проблемът обаче не засяга само Китай. Както сполучливо препоръча "Таймс мегъзин": "В развиващите се страни недей да пиеш водата, в развитите страни недей да дишаш въздуха". Истината е, че от началото на периода на индустриализация до последните десетилетия на ХХ век човечеството не обръщаше внимание на замърсяването на планетата. Единствено важно беше максимизиране на печалбата и минимизиране на загубата. Ползите за гражданите на всичките модерни индустриални общества може и да са достигнали най-връхната си точка през последните десетилетия, но в същото време всички ние вече плащаме и все по-висока "глоба" за лекомислената консумация и замърсяването на нашия собствен дом.
Според прогнозите, нивото на смъртност вследствие на ракови заболявания на планетата към 2030 година ще нарасне двойно в сравнение със сегашните показатели и ще достигне 17 милиона души. Броят на хората, при които ще бъдат диагностицирани онкологични заболявания, по същото време ще се увеличи почти тройно в сравнение със сегашните показатели и ще достигне 75 милиона души! През 2000 г. в целия свят от рак са умирали приблизително 6,5 милиона души годишно (днес нивото на смъртност вече достигна 7 милиона души).


Ракът е най-големият убиец в Китай: днес всеки четвърти китаец умира от рак


Една шеста от селскостопанските земи в Китай е заразена с тежки метали, общата територия на замърсената земя е над 200 милиона декара


Всяка година в Китай умират над 400 000 души вследствие на заболявания, породени от замърсяването на околната среда


Експертите прогнозират, че случаите на рак на белия дроб ще продължат да се увеличават заради замърсяването на въздуха

Хора с ниски доходи ще плащат високи цени на водата

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 132

Онлайн сайтове предлагат дрехи с олово и токсини

автор:Дума

visibility 790

/ брой: 132

Магистрала "Хемус" поскъпва с милиони

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 132

Гореща вълна и пожари обхванаха Балканите

автор:Дума

visibility 895

/ брой: 132

Германия удължава граничните проверки

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 132

Италия освободи индийци, работили като роби

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 132

Преустановиха преговорите за примирие в Газа

автор:Дума

visibility 833

/ брой: 132

Дано се замислят!

автор:Таня Глухчева

visibility 909

/ брой: 132

Квантов ВИП

visibility 818

/ брой: 132

БСП даде заявка да бъде гарант на Конституцията

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 132

В очакване на Конституционния съд

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ