18 Октомври 2024петък07:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Домът ни не може да чака

Днес светът чества Международния ден на Земята

/ брой: 94

автор:Галина Младенова

visibility 1303

Днес, на 22 април, празнуваме Международния ден на Земята - празника на чистата Вода, Земя и Въздух. Това е ден, в който всеки човек би трябвало да се замисли над това какво може да направи за решаването на екологичните проблеми на планетата ни. Мотото на Международния ден на Земята за периода 2007-2013 г. е "Милиард действия в зелено". Тази тема признава правото на милиони индивидуални действия и фокусира вниманието върху личния принос на всеки човек в общия ни стремеж да живеем по устойчив начин. Целта е да се привлече общественото внимание върху проблемите с климатичните промени и свръхупотребата на ресурси, както и да се провокират хората да вземат активна позиция за решаването им.
Напоследък обаче заради икономическата криза екологичните проблеми сякаш отидоха на втори план, за тях рядко се говори. Но екологичните проблеми няма да изчезнат от само себе си, колкото и да продължаваме да ги игнорираме. Те ще стават все по-сериозни и все по-заплашителни, както вече се случва. Въпреки всичките ни знания за това колко важна е природата, човечеството не спира да изсича горите, да замърсява въздуха и водата и да спомага за унищожаването на хиляди живи видове.
Историята на Деня на Земята е свързана с името на американеца Джон Мортън. В края на ХIХ век Джон Стърлинг Мортън се премества на територията на пустинната прерия в щата Небраска, където и без това малкото дървета усилено били изсичани за строителството на къщи. Самият Мортън също посяга на няколко дървета, за да построи новия си дом. Още следващата пролет обаче, в благодарност към природата, той засажда няколко фиданки. Не след дълго Мортън предлага на съгражданите си да определят ден, посветен на озеленяването, и да раздават награди на онези, които посадят най-много дървета. Нарекли този ден Денят на дървото. През първия Ден на дървото жителите на щата засадили близо 1 милион дървета. През 1882-ра щатът Небраска обявява Деня на дървото за официален празник. Той се отбелязвал в деня на раждането на Мортън - 22 април.
През 50-те години на миналия век американският сенатор Гейлорд Нелсън - бивш губернатор и сенатор от Уисконсин, и Денис Хейес - изявен студентски лидер, проявяват интерес към тази местна традиция и поемат инициативата да я преобразуват във федерален празник. За първи път Ден на Земята се отбелязва официално на 22 април 1970 г. в САЩ и Канада. Милиони северноамериканци участват в демонстрация и настояват политици, държавници, бизнессреди да включат в своите приоритети опазването на околната среда. През 1990 г. празникът на нашата планета е обявен за международен, като България се включва в отбелязването му през 1993 година. Всъщност обаче именно България е първата страна в света, която чества Празника на Земята. Ден на Земята се отбелязва за първи път в България на 14 декември 1930 г. по инициатива на тогавашния министър на земеделието и държавните имоти Григор Василев. Инициативата между другото се радва на широката подкрепа на други министри на земеделието от цяла Европа.
Днес този ден се отбелязва вече в 167 държави по целия свят. В много страни Международния дент на Земята също така се нарича Денят на Майката Земя. "Майката Земя" е общоприето наименование на планетата ни в редица страни и региони, което отразява взаимовръзката, съществуваща между човека, другите живи същества и планетата, на която живеем всички ние.
Състоянието и опазването на околната среда днес е тема на много правителства по света. След 1970 година са приети много закони, свързани с чистотата на въздуха, водата и опазването на застрашените видове растения и животни. От година на година обаче учените констатират все по-тревожни симптоми. Човешката дейност нанася тежки рани на природата. Крайно време е да се опомним и да осъзнаем, че ние сме жители на планетата Земя и ако искаме да продължим да бъдем такива, трябва да я уважаваме. Нека никога не забравяме, че Земята е нашият единствен дом, за който сме длъжни да се грижим и да не позволяваме да бъде унищожен.


Каква е тя, нашата Земя? Пресметнато е, че планетата ни е приблизително на 4,5 милиарда години. Ако искате да обиколите Земята по екватора, ще трябва да пропътешествате почти 40 010 километра.
Долината на смъртта в Калифорния и мястото в Либия, наричано Ел Азизия, държат рекорда на най-горещите места на Земята. Рекордът на Ел Азизия е 57,8 градуса по Целзий (13 септември 1922 г.), рекордът на Долината на смъртта е 55,8 градуса (10 юли 1913 г.). А за най-студено място на планетата ни е призната Антарктика - на 21 юли 1983 г. на изследователската станция "Восток" са били регистрирани -89 градуса по Целзий.
Нашата Земя е много богата на минерали - учените са класифицирали вече близо 4000 видове минерали, приблизително 200 от тях имат практическа стойност.

 




 

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 198

При цените на храните има възходяща есенна тенденция

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 198

До 5 млн. евро глоба за спекулативни цени на храните в Гърция

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 198

Харчим по 400 лв. на "Черен петък"

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 198

ЕК частично замразява пари за Румъния

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 198

РСМ и Албания с паралелни академии

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 198

Българска следа в ДДС схема в Гърция

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 198

Накратко

автор:Дума

visibility 836

/ брой: 198

Сбъркана държава

автор:Александър Симов

visibility 624

/ брой: 198

Поне в една класация сме първи. Уви, не е за хвалене

visibility 709

/ брой: 198

Срамен футбол

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ