16 Септември 2024понеделник15:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кои са страните, в които хората могат да се пенсионират най-млади

Азия и Европа са изправени пред най-големите предизвикателства

/ брой: 78

автор:Дума

visibility 4456

Economic.bg


Втората по големина икономика в света държи първото място за най-ниската възраст за пенсиониране в света. Това сочат данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). За това разграничение „виновник“ отчасти е правителствената политика на Китай, датираща още от 50-те години на миналия век, която позволява на жените да се пенсионират на 50, а мъжете – на 60 години.

Други страни с относително ниска възраст за пенсиониране включват Русия, Индонезия, Колумбия и Турция. През 2019 г. президентът Владимир Путин заяви, че населението в трудоспособна възраст в Русия намалява поради възрастта за пенсиониране. Някои нации, в които хората могат да напуснат работната сила по-рано, се сблъскват с притеснения относно намаляващите приходи в пенсионните фондове.

За някои пенсионирането млади не е опция

Въпреки че пенсионирането в млада възраст може да звучи привлекателно, реалността е, че някои избират да не го правят, за да могат да поддържат определен начин на живот или може да бъдат принудени да продължат да работят, за да успяват да изплащат сметките си.

В Китай правителственото финансиране не е в крак с броя на хората, които се пенсионират, което кара някои граждани да останат в работната сила по-дълго.

В САЩ високата инфлация накара много американци да не се пенсионират след пандемията, включително хора на 60-годишна възраст, които се присъединиха отново към работната сила, за да свържат двата края.

Как държавите ще подкрепят нарастващите редици на пенсионерите?

Дори в страни, където възрастта за пенсиониране е 64 или 65 години, застаряващото население остава проблем.

Страните, в които хората може да се пенсионират най-рано

Във Франция, например, приблизително един на всеки четири жители е над 60 години. Смята се, че до 2040 г. този дял ще нарасне до един на всеки трима. Когато става въпрос за подкрепа на жители на 65 и повече години, Азия и Европа са изправени пред най-големите предизвикателства. Възрастните хора в Япония съставляват 28% от населението, докато в Италия са 23%. Във Финландия, Гърция и Португалия около 22% от хората са на 65 и повече години.

Китай е дом на най-голямото възрастно население. До 2050 г. около 26% от жителите на Китай ще бъдат на 65 и повече години, предвижда ООН, в сравнение с 12% през 2019 г. Това са 366 милиона души – повече от цялото население на САЩ.

Въпреки че световното население достигна 8 милиарда през 2022 г., темпът на растеж се забави. Тъй като все повече хора по света се пенсионират, държавите трябва да измислят как да подкрепят тези жители - и как обществото може да функционира икономически с голяма част от населението извън работната сила.

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Едва 10% от пожарникарите у нас са жени

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 0

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 0

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 1

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 0

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ