16 Септември 2024понеделник19:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Памет

Следосвобожденските гении на България

/ брой: 47

автор:Денчо Владимиров

visibility 704

Навършиха се 145 години от рождението на Константин Малков. Малцина знаят, че той е аграрният гений на България, основател на земеделската и основоположник на модерната наука в следосвобожденска България.
Роден на 28 февруари 1873 г. в българския град Крушево той като дете е принуден от престъпния Берлински конгрес, разпокъсал  отечеството, да поеме заедно с родителите си и хиляди бежанци от тази част на България пътя към  Княжеството. Установяват се в Орхание, днес Ботевград, откъдето започва другият път на Константин към науката. Завършва агрономство в Германия, Хале и Гьотинген, където е лидер на студентската младеж, перспективен учен с бляскаво бъдеще според преподавателите му, но той се завръща в отечеството си, за да му отдаде знания  и сили. Учителства в Плевен, Образцов чифлик и Садово. По време на земеделските вълнения в Дуранкулак и русенското село Тръстеник срещу омразния данък "десятък", е на страната на вдигналите се на бунт селяни, за което е уволнен като учител. Впоследствие е възстановен на работа, но предпочита да се върне в Садово, където е завършил земеделската гимназия с пълно отличие. Тук основава първата научноизследователска станция по земеделие в България и става неин директор. Но непрестанната борба, която води за утвърждаване на новата българска земеделска наука, го покосява. И на 35 години, на възрастта на Моцарт, напуска този свят, оставяйки огромно научно наследство, с десетки публикации и зад граница.
Почти всичко, което днес слагаме на трапезата си като зърнени храни, плодове, зеленчуци, и ползваме в бита си като произведено от индустриални земеделски култури, се дължи на Константин Малков, на незаменимата му научноизследователска работа по изграждане на неговите прочути опитни полета за проучване и прием на  ботанически видове и сортове от цял свят в България. За увековечаване на делото му през 2012 г. пред Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите в Пловдив, се сътворява художествен монумент на българския гений от скулптора Владимир Владов. Монументът бързо става една от забележителностите на европейската столица на културата и хиляди хора от цял свят вече са присядали на пейката до бронзовия гений, за да вземат сили и вдъхновение от неговия пример на възрожденски патриот и учен.
От години името  му носи научният институт в Садово, където се намира и една от най-богатите генни растителни банки в света, началото на която е дал Константин Малков. В деня на неговия 145-годишен юбилей в Института по растителни генетични ресурси "Константин Малков" се състоя  както всяка година поклонението пред живота и делото на великия агроном на България, поднесени бяха цветя на гроба му, който, по неговото завещание, е в пределите на историческите му опитни полета. А след това в залата на института  следовниците на големия български учен се събраха и на традиционната си среща. Научният институт всяка година дава на България и света нови сортове, плодотворна е дейността му и в международното сътрудничество, особено с учени от Русия и ОНД.

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 176

Едва 10% от пожарникарите у нас са жени

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1233

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 452

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 604

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 375

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 368

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ