Волейболистите не попаднаха между финалистите след поражения от САЩ и Канада

/ брой: 185

автор:Владимир Николов

visibility 2140

Българският национален отбор по волейбол остана 11-и на световното първенство, след като загуби последните си 2 мача във втората фаза. В "Арена Армеец" "лъвовете"
паднаха тежко от САЩ с 0:3 гейма (-20, -20, -18) и това ги лиши от място на финалите в Италия. После те играха без настроение и отстъпиха и на Канада с 2:3 гейма (-19, -14, 21, 19, -10) в последния мач в група G.
Срещу "кленовите листа" нашите не намираха начин да се противопоставят на по-мотивирания си съперник в първите два гейма, а едва в третия се озъбиха на съперниците си. Последва оспорван четвърти гейм и нашите поведоха едва в края, за да го спечелят и да вкарат мача в тайбрек.
В него обаче българите отново започнаха крайно колебливо, съперниците им взеха аванс и го запазиха докрай. Така Канада ни изпревари в крайното класиране и завърши на 9-о място с общо 5 победи. Нашите останаха 11-и след 4 успеха и 4 поражения в двете фази. Все пак те подобриха класирането си от световното в Полша преди 4 години, когато завършиха 13-и.
Теодор Салпаров обаче е първи в класацията за най-добри защитници след първите 2 фази на световното. 36-годишният либеро има средно по 2,31 перфектни спасявания на гейм (общо 65). След него в подреждането са Талес Хос (Браз), Павел Заторски (Пол) и Женя Гребенников (Фр).
Нападателят Тодор Скримов е на седмо място при изпълнителите на начален удар на световното със средно 0,39 аса на гейм (общо 11). Тук първи е Максим Михайлов (Рус) с 0,52 аса, пред италианската звезда Иван Зайцев (0,48) и Тейлър Сандър (САЩ) 0,43.
При разпределителите Георги Сеганов също е седми със средно 4,18 перфектни паса на гейм. Първи е Мика Кристенсън (САЩ), пред Харисън Пийкок (Авл) и Никола Йовович (Сър).

Снимка БГНЕС

Канадецът Николас Хоуг забива през двойната блокада на Николай Пенчев и Светослав Гоцев в последния мач в София, спечелен от "кленовите листа" с 3:2 гейма

Жребият за финалите, изтеглен вчера в Торино, събра световния шампион Полша с домакина Италия и Сърбия в група J.  Фаворитът за титлата САЩ е в група I с олимпийския шампион Бразилия и победителя в Лигата на нациите Русия.
Двубоите ще се проведат от сряда до петък. Първите два тима ще се срещнат "на кръст" в полуфиналите в събота. Финалът и мачът за 3-о място са в неделя пак в Торино.
В класирането пък следват 7. Франция с 5 победи (18 т.) 8. Холандия 5 (14) 9. Канада 5 (13) 10. Белгия 4 (14) 11. БЪЛГАРИЯ 4 (13,  16:12 гейма) 14. Словения 4 (13, 17:16) 15. Иран 4 (12) 16. Финландия 2 (6).

Хората на Кьовеши влязоха в "Булгартрансгаз"