10 от Ботев Пд спънаха Левски

Гостите измъкнаха 1:1 и без звездата Тодор Неделев

автор:Владимир Николов

visibility 962

Левски се провали и завърши само 1:1 с Ботев Пд на "Герена" в първия мач от Първата шестица в Първа лига. При това гостите играха без звездата си Тодор Неделев, а 40 минути преди края за втори жълт картон бе изгонен и капитанът им Лъчезар Балтанов, който е юноша на Левски. "Сините" поведоха с изключително пресилена дузпа, която само реферът Никола Попов видя. Тогава новият капитан Живко Миланов центрира, а след рикошет в Димитър Пиргов топката стигна до Паулиньо, който опита да я върне към дузпата с глава, но тя удари в рамото стоящият до бразилеца Филип Филипов. Давиде Мариани бе точен от бялата точка за 4-ти път през сезона и общо за 10-и път. Въпреки протестите на гостите Попов не промени решението си и показа жълт картон на капитана Лъчезар Балтанов за оспорване.
Веднага след почивката при центриране от фаул синята защита се засуети, Миланов едва изчисти топката на границата на наказателното поле, но там централният защитник Кристиян Димитров (47) от воле с левия крак препарира вратаря Николай Михайлов, който само я изгледа как влиза в мрежата му. По ирония на съдбата "сините" искаха го младежкия национал през зимата. След 3 минути Балтанов фаулира откъсващия се Паулиньо и получи втори жълт картон, но до края домакините не успяха да се възползват от числовото си предимство. С показаното на терена домакините изобщо не доказаха, че са по-добрият отбор. Те останаха на трето място с 57 т. и на 6 от лидера Лудогорец и на 3 от "вечния враг" ЦСКА-Сф. Ботев остана четвърти с 45 т., с 2 пред Берое.
За първи път като титуляр започна и Валери Божинов, но тандемът му със Станислав Костов на върха на атаката не се получи, както и заменилия го на почивката Серджиу Буш. Първи мач като титуляр записа и "Казахстанският Меси" Еркебулан Сейдахмет.
"Не съм доволен от резултата, но това го има във футбола. Доста се накъса играта, дори когато бяхме с човек повече играхме в полето на Ботев, но не успяхме да реализираме ситуациите, които имахме. Не мога да коментирам дузпата. Започнахме добре мача, стигна се до гол, което успокои тима. Но се стигна до доста неприятна грешка, която доведе до гол в нашата врата. Не бяхме концентрирани. Всеки знае кого трябва да пази, но човекът беше изпуснат. Няма да кажа за кого става въпрос. Това го анализираме ние в съблекалнята. Реших да играем с двама нападатели и две крила. Мисля си, че добре атакувахме, но нямахме завършващ удар. Избираме схемата според противника, но няма значение дали ще са един до друг, или един зад друг. Искахме да имаме повече мощ в атака в тази среща. Сайдахмет е перспективен футболист. Включи се още от самото начало добре. Доволен съм от него, но знам, че може повече", коментира треньорът на Левски Георги Дерменджиев.
"Реакцията на Мариани при смяната? Той каза, че не е доволен от резултата и затова реагирал така. Вие ще го питате. Един голям спортист трябва да умее да печели и да губи, а не така грозно да реагира. Ще реша дали ще има санкции. Няма да се оправдаваме с тиражираните информации за моята смяна. Ние обаче сме длъжни да бием, въпреки че имаше сътресение. Не искам повече да коментирам това. Имаме много високо интелектуално ръководство, които знаят какво ще се случи. Аз съм професионалист и работя, така както трябва да работя. Не искам да мисля за моя смяна. Не може един клуб като Левски да разрешава такива писания. Клубът трябва да бъде здрав и това ще се изчисти във времето. Аз мисля, че това беше атака срещу клуба. Един треньор на два месеца, който няма такива негативни резултати.
Тук винаги е така. Йоканович си отиде след два-три месеца, а където и да отиде спечели или игра Шампионска лига. Един Делио Роси, който има 300 мача в Серия "А", какви негативни неща имаше към него? Тук се смениха много треньори, говори се винаги за директори и треньори. Не ме интересуват откъде идват тези атаки", допълни Дерменджиев.
"Няма драма с капитанската лента, а в играта на Левски. Това трябва да се промени възможно най-бързо", коментира националът Николай Михайлов решението зет му Живко Михайлов да е новият капитан на Левски.
Треньорът на Ботев Пд Николай Киров- Белия пък призна, че е оставил звездата си Тодор Неделев да почива, за да го запази за 1/4-финала за купата с Черно море в четвъртък.