18 Октомври 2024петък12:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Загадките на България

/ брой: 44

автор:Юрий Борисов

visibility 2554

И през януари България остава на опашката в Европейския съюз по размер на минималната работна заплата, показвали данни на Евростат. Сред последните сме били и като средни брутни доходи в промишлеността, строителството и услугите.
Това изобщо не е новина. Това отдавна е нашето естествено състояние. Трайно състояние на нашия преход. Преход към какво? Политиците казват: към еди коя си година ще сме със среден европейски стандарт. Обяснения? Разчети? Планове? Няма.
За посоката на нашето движение никой не иска да говори сериозно. Трудно ли е? Невъзможно ли е? Не се знае. Както не се знае, защо нито един държавен фактор не иска да отговаря на многото въпроси, които задаваме. Защо? Загадка.
Пак да питаме. Защо в други балкански страни, които произвеждат значително по-малко (на глава от населението), получават по-високи средни заплати? Защо има такава разлика между българска производителност и български доходи, съотнесени към средноевропейските? В ущърб, разбира се, на доходите. Защо в страната с най-бедно население държавата разчита много повече на косвените данъци? Тоест разчита да си реши бюджетните проблеми на гърба главно на масата потребители. Защо в страната с най-болно население държавата поддържа може би най-високия ДДС за лекарства - 20%? Да припомним - в Унгария, Чехия и Литва този данък е 5%, в Полша - 7%, в Румъния - 9%, в Гърция - 10%.... На последния въпрос май някой се опитваше да отговори. Защото диференцираната  ставка е сложно нещо, ще затрудни чиновниците. А българските чиновници не трябва да бъдат затруднявани. На тях най-много да им се разреши да си изчислят бонусите от наши глоби по опростена методика.
Ама стига сме говорили за бедност. Някак черногледо става. Да тръгнем в друга посока. Редно ли е частна фирма да има 70-80% норма на печалба? Пример, за да не сме голословни - ДК Център I Пазарджик ЕООД, която (за 2010 г.) има 8,6 млн. лв. приходи и нетна печалба 6,3 млн. лв. И как сърце да ти даде да обложиш тази фирма с повече от 10% данък печалба! Някак нечовешко е, популистко е, комунистическо е, непазарно е... И за да не е сама в примерите, защото ще се обиди, още: ЕТ Агрола, Плевен - 280 хил. лв. приходи, 250 хил. лв. - нетна печалба. Предмет на дейност? "Търговско посредничество с разнообразни стоки". Не, не, няма спекула, бог ме пазил от такива внушения! И сега, за втори път любимият ми пример: Счетоводна къща "Детелина 2005" ООД, с един служител. 17,8 млн. лв. приходи, нетна печалба - 14,5 млн. Бизнесът трябва да се подкрепя. Да няма две мнения.
Сега, дали пък не става ясно защо България е с най-голямо социално разслоение? Не в ЕС. В географска Европа.
 

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 32

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 57

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1158

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 47

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 69

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 43

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 50

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 61

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ