16 Септември 2024понеделник23:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Точката на И-то

Кой може да каже дали си българин?

/ брой: 205

автор:Иво Атанасов

visibility 3407

Не е учудващо, че сред най-важните теми на 13-та Световна среща на българските медии в Кишинев бе съхраняването на родния език. В днешния глобален свят това е все по-трудно, но и все по-важно. Не бива да забравяме, каза големият Антон Дончев, че като нация сме създадени от езика, че ние сме нация на словото. Застрашен ли е езикът ни, застрашени сме и ние самите в принадлежността си към една и съща общност.

 

Не е учудващо и че авторът на "Време разделно" намери и на този форум опоненти на отстояваната в продължение на десетилетия от него теза. Аргументите "против" са, че езикът сам по себе си не е знак за идентичност, а само средство за комуникация. Езикът е част от идентичността, която пък е въпрос на собствен избор. Никой не може да ти каже дали си българин, турчин или циганин. Ти си такъв, какъвто се самосъзнаваш, какъвто твърдиш, че си. И още: при тоталитарната власт ти налагат идентичност, а в либералните общества всеки сам определя какъв е. Ето защо на българската идентичност сега не трябва да се гледа като на норма, която си длъжен да приемаш. Тя следва да е израз на индивидуалното ти желание да бъдеш българин или не.

 

Несъмнено тези аргументи "против" са важни. Проблемът е, че те абсолютизират свободата да декларираш какъв си, без да държат сметка за принципа на достоверност. Малката беда е, че това поражда комични до абсурдност ситуации. При последното преброяване у нас през 2011 г., както и при предишните, стотици се самоопределиха като ескимоси и дори като марсианци. Даже да допуснем, че в България все пак има ескимоси, макар и да не сме виждали тук нито едничко тяхно иглу, няма как да се съгласим, че не само в страната ни, но където и да е по земното кълбо, живеят марсианци. Следователно въпросът за идентичността се свежда не само до това за какъв се мислиш ти. Много е важно, а в доста случаи - дори по-важно, за какъв те приемат другите. Ние може да се имаме за супер европейци, но какво от това, ако в Стара Европа, към която се присъединихме, не ни признават за такива. Може да сме с най-престижно западно образование, да се чувстваме по-европейци от онези жители на континента, които си позволяват да ни дават оценки, може обективно действията ни и въобще същността ни да е по-европейска от тяхната, може дори да сме се отказали от българската си идентичност, но какво от това, след като те ни я приписват. И то след като държавата ни още преди десет години, поне официално, е получила европейска идентичност. Което ще рече, че общностната ни идентичност не само не е мит, но и твърде често, може би несправедливо, е по-значима от личния ни избор да бъдем едни или други, от желанието ни да ни възприемат каквито се чувстваме, а не каквито те си мислят, че сме.

 

Голямата беда е не когато принципът на декларативността просто измества този на достоверността, а когато самото определяне на индивидуалната идентичност не е израз на свободна воля. Вярно е, че няма как да ти поставят граници на идентичността "отвътре". В себе си можеш да се чувстваш и самонаричаш какъвто си искаш. Но дали е така, когато вътрешното ти усещане трябва да получи външен израз? Когато се налага да отговориш на анкетиращия те социолог или да попълниш формуляра при поредното преброяване? В повечето случаи - да. Но са налице и обширни зони, в които това съвсем не е сигурно.

 

Нима онези, които "разпределят порциите", не могат да повлияят на "бенефициентите" не само как да гласуват, но и как да се "самоопределят"? Нима ромските барони не могат да въздействат по подобен начин в подопечните си гета? Смее ли някой да се декларира какъвто се чувства, ако са му внушили да се пише някакъв друг? Да, държавата, особено тоталитарната, понякога стига до престъпления, осъществявайки своята политика, правилна или грешна.

 

В най-новата си история тежки примери имаме и ние. Същевременно трябва да сме много наивни да смятаме, че при сегашното й оттегляне от терена на идентичността там няма да се настани друг. Който ще прави същото или сходно с онова, което си позволяваше държавата, само че не в защита на националните интереси, право- или криворазбрани, а в името на нещо друго.

 

Признаването преди броени дни на българско малцинство в Албания е подходящ пример колко важен е принципът на достоверността при определянето на идентичността. Осъществяваните десетки години научни и журналистически изследвания помогнаха на политиците не само да поставят аргументирано въпроса в Европарламента, но и да убедят с факти албанските депутати да гласуват. И колкото и никой да не може да ти каже дали си българин или не, признаването на общностната идентичност ще окрили всеки, желаещ да определи в същата посока индивидуалната си идентичност. Което все още е по-прекият път към самоопределянето ни като българи в сравнение с трудния преход от индивидуалната към общностната идентичност.

 


Други текстове от автора на www.ivoatanasov.info

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 176

Едва 10% от пожарникарите у нас са жени

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1233

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 452

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 604

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 375

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 368

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ