14 Август 2024сряда12:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Харчим 2,5 пъти повече за лекарства от ЕС

Остър недостиг на медицински сестри и лоша профилактика отчита европейски доклад

/ брой: 241

автор:Аида Ованес

visibility 665

Българите плащат 2,5 пъти повече за лекарства за домашно лечение в сравнение със средното за ЕС. Това става ясно от доклад на Европейската здравна обсерватория за 2020 г. Разходите за здравеопазване на глава от населението в България са се удвоили като цяло от 2005 г., но въпреки това остават много по-ниски от средните за ЕС в абсолютни стойности и като дял от БВП, пише в документа. Публично финансиране на здравната система представляват 61 на сто от разходите за здравеопазване през 2019 г., а от джоба на хората идват 38 процента, като основно тези пари отиват за лекарства. В доклада се припомнят данни на Евробарометър, според които 10 на сто от българите са направили неофициално плащане на лекар, медицинска сестра или болница през декември 2019 г. Всичко това прави здравната система трудно достъпна за бедните.

Над 1 милион българи нямат здравни осигуровки. 

Докладът отчита високата смъртност в България, в това число и по предотвратими и лечими причини, като това се отдава на слабата профилактика. Здравната превенция заема 3 на сто от общите разходи за здравеопазване в България, пише в доклада.

Очакваната продължителност на живота през 2020 г. у нас е спаднала над пъти пъти повече, отколкото средно в ЕС. Продължителността на живота на българите намаляла с 1,5 години и е стигнала 73,6 години, докато в ЕС е спаднала с 0,7 години и е стигнала 80,6 години.

Заболяемостта от рак в България е доста по-ниска от средната в ЕС. В същото време смъртността от злокачествени новообразувания (258 на 100 хиляди население) е почти колкото в ЕС (264 на 100 хиляди). Това, заедно с ниската преживяемост, според експертите говори за недостатъчна профилактика и скринингови прегледи, диагностика и осигуряване на ефикасно лечение.  

Докладът отчита висок брой хоспитализации за лечение на състояния, които могат да се управляват ефективно в извънболнична помощ (включително астма и диабет). Разходите на глава от населението за болнична помощ в България възлизат на 509 евро през 2019 г. и представляват 40 на сто от всички разходи за здравеопазване в страната. За сравнение - в 27-те от ЕС тези харчове са 29,1%. Макар разходите за извънболнична помощ да са се увеличили неколкократно за девет години, средно на човек се падат по 233 евро. 

В първите 12 месеца на пандемията от КОВИД-19 почти една четвърт от населението съобщава, че е трябвало да се откаже от здравни грижи. Докладът отчита, че към края на август едва 17 на сто от пълнолетното население е ваксинирано срещу коронавирусната инфекция. 

Докато общият брой на лекарите в България (4,2 на 1000 души) е по-висок от средния за ЕС (3,9 на 1000 души), медицинските сестри са 4,4 на 1000 души, което поставя страната ни на последните места в съюза по осигуреност с тези специалисти. Според доклада недостигът на тези специалисти се отрази и на управлението на здравната криза по време на пандемията.

 

 

Хората на Кьовеши влязоха в "Булгартрансгаз"

автор:Дума

visibility 107

/ брой: 154

Нивите поскъпнаха повече от два пъти за 7 години

автор:Дума

visibility 125

/ брой: 154

Митниците монтират суперскенери по границата

автор:Дума

visibility 134

/ брой: 154

Българският износ изостава с 6% на полугодието

автор:Дума

visibility 113

/ брой: 154

Банди вилнеят в Дания и Швеция

автор:Дума

visibility 133

/ брой: 154

Потушени са повечето пожари в РС Македония

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 154

Нов руски командващ за Курска област

автор:Дума

visibility 105

/ брой: 154

Накратко

автор:Дума

visibility 145

/ брой: 154

Лявото обединение и неговите душмани

автор:Александър Симов

visibility 148

/ брой: 154

Вакханален танц

автор:

visibility 120

/ брой: 154

Бойното кръщение на военноморския ни флот

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 154

Що е ляво и има ли то почва у нас?

visibility 123

/ брой: 154

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ