16 Юли 2024вторник06:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Таблет за незрящи - голям успех на българи

Създателите са отличени с престижна европейска награда и мечтаят тяхното електронно устройство да стигне до много пазари

/ брой: 81

автор:Мария Нинова

visibility 2604

Живеем в свят на технологиите. Компютрите и таблетите вече не са лукс. Мишката определено "изяде" книгата. Все по-рядко черпим информация от книги. Обръщаме се към интернет за това, което искаме да научим. Да намериш информация за секунди, която ти е необходима, е много по-приятно за днешното поколение, отколкото да влезеш в библиотека и да се заровиш из томовете книги. Понякога забравяме да общуваме на живо. С всеки изминал ден велики мозъци измислят все по-лесен начин за общуване - чрез клавиатурата. Тази картинка е доста тъжна и стряскаща, особено за по-възрастните хора.
Но ние, българите, можем да се борим и всички тези минуси да ги направим плюсове. Днешното доказателство за това е, че двама млади българи успяха да създадат таблет за незрящи. Това е първото по рода си устройство.
Кристина Цветанова и Слави Славев са авторите на таблета. Той е наречен "Blitab" (Блайтаб). С негова помощ незрящите ще могат не само да четат, но и да пишат на таблета. Кристина и Слави живеят и работят във Виена от три години. Тяхната фирма е обявена за най-иновативната компания в Австрия за миналата година. Отличени са и с престижната Европейска награда за социално предприемачество.
По данни на Световната здравна организация незрящите са 285 милиона, а 150 милиона ползват брайловата азбука. Кристина и Слави вярват, че продуктът на тяхната социална компания може да промени живота на много от тях. "Ако се постави USB със съхранени файлове на него, автоматично софтуерът разчита тези файлове и ги конвертира в брайл. И от повърхността излизат брайловите символи, които могат да бъдат напипани и разчетени, така че цяла страница да бъде прочетена от незрящ човек", разказа Кристина Цветанова при представянето му.
Криси е завършила Софийския университет, Слави - Техническия. Още докато учат, обмислят създаването на устройство, с което да облекчат живота на техни незрящи състуденти. Скоро идеята придобива конкретни измерения. Но за да продължат, им е нужно финансиране. В България обаче не намират съмишленици. Не се отказват. Дават си сметка, че трябва да опитат и в чужбина. Отиват в Австрия, абсолютно сами, без познати, без подкрепа. "И се радваме, че избрахме точно Австрия, защото получихме голяма финансова помощ, за да превърнем идеята в едно от най-иновативните предприятия за миналата година", каза още тя.
За три години сериозна работа успяват да се наложат и да завършат таблета. Получават подкрепа от няколко големи международни компании. Следващата им цел е да пуснат продукта на масовия пазар. Искат той да е на достъпна цена. За да стане това, пак най-важното са парите. "Тези устройства струват от 10 до 15 хиляди евро. Ние искаме да революционизираме този пазар и да създадем абсолютно нов иновативен продукт, който да бъде изключително достъпен за хората с увреждания", споделя Слави Славев.
Кристина и Слави мечтаят продуктът им да стигне до много пазари, за да помогне на повече незрящи. Надяват се един ден да се върнат в България, да открият нови работни места и да пренесат опита, който са натрупали.
Проектът за таблет носи на Кристина Цветанова престижната Европейска награда за социално предприемачество. Тя получи отличието в средата на март. Конкурсът се организира за втори път от Fundacion ONCE в рамките на Европейската мрежа за корпоративна социална отговорност и с подкрепата на Европейския социален фонд. Той има за цел да отличи социални бизнес проекти, насочени към хора в неравностойно положение, както и проекти, разработени от предприемачи със затруднения. За престижната награда са се съревновавали 33 предложения от 13 държави от ЕС. Наградата в размер на 11 000 евро ще бъде връчена на специална церемония през септември.
Тези млади хора за пореден път доказаха, че страната ни има бъдеще. Докато българи като тях прославят името на родината по света, ние трябва да бъдем спокойни, че няма да се загубим като нация. Ентусиазмът, амбицията и професионализъмът са най-важните качества все повече българи да успяват. Ние не трябва да се затваряме в черупките си и да смятаме, че чуждата стока е по-добра от нашата. Ние трябва да вярваме в способностите на младото поколение.
От 200 до 300 са родните изобретения, които всяка година кандидатстват за патент. Вярно, далеч не всички биват признати, но това не обезкуражава българските изобретатели.

Някои от изобретенията на българи


* Електронно-изчислителната машина, смятана за прародител на днешните компютри, лаптопи и таблети. Джон Атанасов патентова своя компютър през далечната 1939 г.
* Електронният часовник е дело на Петър Петров, който е създал прототипа си за НАСА.
* Фотокопирната машина. Когато в офиса разпечатвате поредните документи, трябва да благодарите на акад. Георги Наджаков. Това е човекът, който е улеснил работата на хиляди специалисти по света.
* Слънчевите батерии. Благодарение на Димитър Чернев хората по-пълноценно използват слънчевата енергия.
* Проф. Иван Митев е откривателят на шестия сърдечен тон. Откритието на българския медик е особено важно за съвременната кардиология.
* Автоматичната скоростна кутия. Румен Антонов е човекът, който изобретява автоматичната скоростна кутия. В момента неговото изобретение се използва от Сузуки, Хонда, Рено и Тойота. Тойота са опитали да използват кутията на Антонов без необходимия лиценз, но са осъдени.
* Антиоръжието на Юрий Марков все още няма аналог в света. Става въпрос за едно малко устройство с размерите на джобно ножче, което обаче е неотменна част от работата на антитерористите по света. Приспособлението на Марков може да открива взривни вещества и огнестрелно оръжие от разстояние, дори и когато те са скрити зад бетонно ограждение. Търговското му име е SNIFFEX. Тежи по-малко от 500 г и може да работи, без да се зарежда, в продължение на 3 години.
* Говореща дигитална книга за слепи. През 2002 г. 23-годишният тогава Лъчезар Цветанов участва в конкурс за създаването на подобен модел. Младежът е студент в университета Бриджпорт, а неговият проект е избран като най-добрия. Лъчезар помита конкуренцията и печели първото място, след него остават работите на 146 студенти и 28 дизайнерски училища.


Слави и Криси все още търсят финансиране
 

Хора с ниски доходи ще плащат високи цени на водата

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 132

Онлайн сайтове предлагат дрехи с олово и токсини

автор:Дума

visibility 790

/ брой: 132

Магистрала "Хемус" поскъпва с милиони

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 132

Гореща вълна и пожари обхванаха Балканите

автор:Дума

visibility 895

/ брой: 132

Германия удължава граничните проверки

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 132

Италия освободи индийци, работили като роби

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 132

Преустановиха преговорите за примирие в Газа

автор:Дума

visibility 833

/ брой: 132

Дано се замислят!

автор:Таня Глухчева

visibility 909

/ брой: 132

Квантов ВИП

visibility 818

/ брой: 132

БСП даде заявка да бъде гарант на Конституцията

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 132

В очакване на Конституционния съд

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ