16 Юли 2024вторник09:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

По-добре да замълчи

/ брой: 31

автор:Мая Йовановска

visibility 1488

Поскъпването на хляба е факт. Той съвсем естествено не е по вкуса на българина, който трудно свързва двата края всеки месец, макар че разходите за насъщния едва ли могат да се мерят с огромните суми, които ни прибират за парното. Та на фона на поскъпването министърът на земеделието Мирослав Найденов се опита пак да яхне вълната на народното недоволство и да трупа точки в своя полза. Този филм вече го гледахме с широко рекламирания стандарт за мръвките "Стара планина", от което Найденов блесна с уж грижа за потребителите, а фирмите още ближат рани.
Сега предстои стандарт и за хляба. По този повод преди дни министърът "откри", че качеството на хляба било ниско. Ами ниската цена не означава високо качество. Същевременно това, че хлебопроизводителите още в края на миналата година алармираха, че се задава поскъпване, им донесе гнева на Найденов. Защото виждате ли, те нямат право да говорят за цени и така попадат под ударите на закона за конкуренцията и започвало да понамирисва на картел. Дали обаче тази поредна популистка позиция ще продължи да лъска имиджа на министъра? Защото това са процеси, за които не трябва да си затваряме очите.
Консултативният съвет по зърното заключи, че нямало фактори, които да налагат поскъпване на хляба и че има достатъчно налично в страната зърно. Явно това би трябвало да ни успокои? Но цената на зърното, която, апропо, се диктува от международните пазари, продължава да расте. Продължава да върви нагоре и цената на брашното. Това поражда съвесем естествени подозрения, че в такава пазарна обстановка ще се появят спекулации. Пък и когато преди месеци е осъществяван износ на зърно, това е ставало на почти два пъти по-ниски цени от тези, на които сега би станал внос. Подценява се и проблемът, който хлебопроизводителите имат с големите търговски вериги. От бранша алармираха, че именно търговците са тези, които определят цената. Само преди ден стана известно, че шест хлебопроизводители от Видин са затворили фурните си. Това не е първата подобна информация. Врати хлопнаха и някои големи производители на хляб. Сигурно, господин Найденов, няма да измрем от глад, но е повече от ясно, че няма как хлябът да е на същата цена. Както и олиото, захарта и млечните продукти, и месните... Министърът обаче не смее да развали своя ореол на загрижен за българския потребител и обяви, че не знае дали цените на хранителните стоки ще продължат да растат. Те обаче вървят нагоре. Това показват и нашата родна статистика, и международните данни.
Преди дни ООН предупреди, че цените на храните по света са достигнали най-високото си равнище от 1990 г. насам и проблемът може да се задълбочи и да доведе до гладни бунтове. Организацията алармира, че цените на храните са се повишили за седми пореден месец, като през януари са надхвърлили рекордното равнище от юни 2008. "Тези високи цени вероятно ще продължат през идните месеци", предупреди икономистът на Световната организация по прехрана и земеделие Абдолреза Абасиян. Пшеницата, царевицата и соята са близо до рекордните си нива. България не е изолирана от международните пазари и каквото става по света, ще го дочакаме и у нас, включително и гладните бунтове. Американската икономическата криза, на която продължаваме да сърбаме попарата, го доказа. И е по-добре Найденов, вместо да продължава да ни заблуждава, да си замълчи, защото нито има как да въздейства върху международните процеси, нито пък у нас има законови механизми срещу спекулата на търговците.

Хора с ниски доходи ще плащат високи цени на водата

автор:Дума

visibility 1180

/ брой: 132

Онлайн сайтове предлагат дрехи с олово и токсини

автор:Дума

visibility 1111

/ брой: 132

Магистрала "Хемус" поскъпва с милиони

автор:Дума

visibility 1136

/ брой: 132

ЕК одобри 142 млн. евро помощ за фирмите, осигурили газ в кризата

автор:Дума

visibility 1145

/ брой: 132

Гореща вълна и пожари обхванаха Балканите

автор:Дума

visibility 1221

/ брой: 132

Германия удължава граничните проверки

автор:Дума

visibility 1276

/ брой: 132

Италия освободи индийци, работили като роби

автор:Дума

visibility 1144

/ брой: 132

Преустановиха преговорите за примирие в Газа

автор:Дума

visibility 1149

/ брой: 132

Дано се замислят!

автор:Таня Глухчева

visibility 1268

/ брой: 132

Квантов ВИП

visibility 1171

/ брой: 132

БСП даде заявка да бъде гарант на Конституцията

автор:Дума

visibility 1124

/ брой: 132

В очакване на Конституционния съд

автор:Дума

visibility 1178

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ