17 Октомври 2024четвъртък13:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Скритите букви" - върху фасадата на Народната библиотека

3D мапинг прожекция и литературно четене ще се състоят на 10 и 11 септември

/ брой: 173

автор:Дума

visibility 946

През септември фондация "Прочети София" добавя още две събития към многообразието на проекта "Скритите букви", в които отново подчертава връзката между поезията, града и типографията. 

Единствено на 10 и 11 септември фасадата на Народната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" ще се превърне в своеобразно платно за 3D мапинга, чийто създател е Полина Герасимова. Нейното име стои зад студиото за визуални и интерактивни експерименти в областта на дигиталните изкуства "Poliforma".

Внушителният визуален разказ е посветен на езика като дом, на нюансите на общуването, на идентичността и разбирането на другите. Основни герои са онези уникални букви, чийто графичен образ отразява специфичните звуци, от които е съставен езикът ни. Поезията за 3D мапинга е написана от Стефан Икога, а музиката е на Kan Wakan. 

На 10 септември началото на събитието ще бъде от 20.30 ч. Тогава ще започне поетичното четене, с което ще бъде представена и антологията "Скритите букви", която включва 70 стихотворения на поетите Анна Лазарова, Галина Николова, Георги Господинов, Иван Ланджев, Красимира Джисова, Марин Бодаков, Мария Калинова, Мирела Иванова, Надежда Радулова, Никола Петров, Петър Чухов, Силвия Чолева, Стефан Иванов и Цочо Бояджиев. Техните произведения са част от проекта от самото начало. В първата вечер (10 септември) поезията и излъчванията на 3D мапинга ще се редуват от 20.30 до 22 ч. Втората вечер (11 септември) е посветена единствено на 3D мапинга и ще започне в 21 ч.

Антологията "Скритите букви" ще бъде достъпна в книжарниците след 12 септември. 

"Скритите букви" е заглавието на проекта, който свързва типографията, града и поезията. Неговото начало бе поставено със създаването на пейки във формата на 14 букви от кирилицата (Б, Д, Ж, З, И, Й, Ц, Ч, Ш, Щ, Ъ, ь, Ю, Я), които не се срещат изписани по този начин в никоя друга азбука. Пейките-букви се намираха на различни тихи и скрити места в София и за няколко месеца обособиха градски литературни кътове. Към всяка от тях имаше стихотворение, написано специално за проекта. Така в него участие взеха и 14 съвременни български поети. Пейките-букви добиха широка популярност. В последните години гостуваха в различни градове в чужбина - Париж, Берлин, Будапеща, Рабат. В момента те се намират едновременно в Брюксел и Единбург, а до няколко дни ще пристигнат в Мюнстер. Присъствието им в градските пространства извън България винаги е свързано и със събития, посветени на българската литература. Благодарение на тези гостувания поезията, част от проекта, беше преведена на различни езици и достигна до още повече хора. През 2020 г. "Скритите букви" промениха графичния си стил и на част от пейките-букви бяха направени нови, по-здрави и устойчиви варианти. 

"Скритите букви: 3D mapping и антология" се осъществява с финансовата подкрепа на НФ "Култура" и Министерството на културата. Проектът се реализира и с подкрепата на Столичната община - Календар на културните събития. Партньори са Народната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" и Държавният културен институт към Министерството на външните работи, научи ДУМА от Демна Димитрова.

Поради новите противоепидемични мерки, достъпът на публиката ще бъде възможен само от два, специално обособени входове - от ул. "Оборище" и от ул. "Шипка". Дистанцията между хората ще бъде задължителна. 

 

 

 

МО недопустимо наруши закона

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 198

Румен Радев поиска основен анализ на трагедията с авиокатастрофата

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 198

Съюзът на съдиите се обяви против избора на Сарафов

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 198

Предлагаме инвестиции, които ще задвижат икономиката

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 198

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 198

При цените на храните има възходяща есенна тенденция

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 198

До 5 млн. евро глоба за спекулативни цени на храните в Гърция

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 198

Харчим по 400 лв. на "Черен петък"

автор:Дума

visibility 127

/ брой: 198

ЕК частично замразява пари за Румъния

автор:Дума

visibility 125

/ брой: 198

РСМ и Албания с паралелни академии

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 198

Българска следа в ДДС схема в Гърция

автор:Дума

visibility 133

/ брой: 198

Накратко

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 198

Сбъркана държава

автор:Александър Симов

visibility 138

/ брой: 198

Поне в една класация сме първи. Уви, не е за хвалене

visibility 168

/ брой: 198

Срамен футбол

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 198

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ