16 Септември 2024понеделник21:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нуждаем се от нови програми по усвояване на европарите

Основен приоритет на БСП трябва да бъде регионалният устойчив икономически растеж с грижа за хората

/ брой: 101

visibility 675

Николай ЦОНКОВ

Основен акцент на Българската социалистическа партия в бъдещото управление трябва да бъде ефективната политика за регионално развитие. Защото регионалната политика е тази интегрирана, социално-икономическа и целенасочена политика, която създава условия за бърз икономически растеж. Съществува обаче един обективен проблем, който трудно ще бъде преодолян и решен. Той е свързан с липсата на кадрови и висококвалифициран трудов ресурс, който, както знаем, е базата за развитие.

Какво показват данните?

Българските райони за планиране са на последно място по демографски и икономически показатели. Т.е. българските райони са слабо населени и с много ниска икономическа активност на населението, и не на последно място - със затихващи урбанистични единици - общини и областни градове, в които населението е силно застаряващо. Затова българското управление има крещяща нужда да вземе на въоръжение регионалната политика като основен инструмент за териториално развитие, който да бъде целенасочено подкрепен от икономическа и демографска политика в определени български територии. Следователно българската държава трябва да мобилизира целия си ресурс и в комбинация с правилно и ефективно управление на европейските оперативни програми в страната да се постигне реален регионален икономически растеж.
Икономическите данни доказват, че някои райони разполагат с по-голям капацитет за усвояване на европейските средства. Също така внимателният анализ на тази информация показва, че икономическите дейности са концентрирани в определени райони на страната. Включително това се отнася за средствата, които се усвояват по програмите.
Европейските оперативни програми могат да се разглеждат като предпоставка за създаване на възможности и условия на населението и фирмите за осъществяване на икономически дейности и стимулиране на териториите. А тази цел кореспондира с регионалната политика на страната за преодоляване на съществените социално-икономически различия в районите. Следователно европейските програми, функциониращи в българската държава, е необходимо да бъдат подчинени и съгласувани с генералните цели, заложени в регионалната политика на България. В тази връзка

европейските фондове

трябва да се насочат приоритетно към най-изостаналите райони в държавата.
За ефективното и резултатно усвояване на парите по европейските оперативни програми за бъдещия програмен период би трябвало да се вземат под внимание очертаните дотук слабости, като се инициират някои изменения в структурата на програмите. Промените ще допринесат за постигане на ефективно регионално развитие в България.
Следващият програмен период е важен поради факта, че все още продължава преструктурирането на икономическата структура на районите. Следователно чрез реализиране на една ефективна регионална политика, силно обвързана и съгласувана с договорените оперативни програми, бихме могли да постигнем регионален икономически растеж. Промените в посока по-добро усвояване на европейските фондове може да се очертаят в няколко направления.
Първото направление касае преструктурирането на оперативните програми, които в момента функционират в България. Предложението ми е те да се окрупнят, като една част от тях се слеят. Например транспортът и регионалното развитие могат да бъдат обединени в една програма с цел по-доброто управление на средствата. По същата логика могат да се слеят програмите административен капацитет и човешки ресурси.
Втората основна промяна е в посока реална децентрализация при управлението на фондовете и разпределяне на средствата по програмите по райони за планиране, като целенасочено се определят повече средства към най-изостаналите райони. Несъмнено повече финансов ресурс трябва да се разходва за създаване на заетост и трайно подобряване на условията на живот на хората в целия Северозападен район за планиране, части от Североизточния, Северен централен и Югоизточен район за планиране - области като Търговище, Силистра, Добрич, Средец, Сливен, Малко Търново и други. Основната цел на оперативните програми и на БСП трябва да бъде подобряване живота на хората. Защото основна грижа и ценност на БСП в нейните документи и идеология е човекът и неговото достойно съществуване.
В тази връзка могат да се разработят програми за

пограничните територии,

но отделно от трансграничното сътрудничество, което до момента не функционира ефективно. Чрез намеса от страна на държавата да се отделят средства и се регламентират облекчения за фирми, които стартират дейност или работят в тези райони. По-голямо внимание трябва да се обърне на планинските райони, които изискват специален подход за въздействие за привличане на работна ръка и създаване на заетост там.
Второто голямо направление е свързано с повишаване на реалния капацитет за усвояване и управление на програмите. Тази цел е поставена отдавна, но е необходимо да се подготвят местни квалифицирани кадри за управление на проекти по различните програми.
И на последно място - необходимо е да започне реална и целенасочена дейност за реално развитие и приложение на Дунавската стратегия, като в това число се разпишат основните приоритети на страната в тази област. Те могат да бъдат например - пълна рехабилитация на пристанищната инфраструктура, създаване на условия за туризъм и привличане на туристи, изграждане на логистични и промишлени зони по река Дунав и други. И следващата мярка трябва да бъде насочена към развитие на планинските райони, където да се съживи животновъдството.

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 176

Едва 10% от пожарникарите у нас са жени

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1233

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 452

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 604

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 375

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 368

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ