16 Юли 2024вторник20:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

300 картички на изложба в Добрич

/ брой: 251

автор:Дана Русева

visibility 1804

Оригинални картички от ХХ век, в които оживяват вълнуващи послания, са подредени в експозицията "Прабабата на MMS-а... или очарованието на коледната картичка" в Регионалния исторически музей в Добрич.
Включените четиринадесет илюстративни и текстови табла запознават посетителите с малко известни и любопитни факти, свързани с появата и историята на първите пощенски картички. Сбирката, представена в изложбата, е плод на усилията на две български фамилии - Шапкаджиеви от Силистра и Иванчеви от София, и тяхното желание да съхранят празничните поздравления на няколко поколения. Колекцията е допълнена и обогатена, благодарение на дарителството на хора от цялата страна, изпратили свои картички след първото откриване на изложбата в Столичната библиотека. Показани са повече от 300 картички.
"Първата изложба е със заглавието "Историята на SMS-a, или историята на коледната картичка". Тя събуди голям интерес, гостува и в чужбина", разказва Таня Тонева от Столичната библиотека.
Най-старата коледна картичка е от 1902 г. Другата "най-стара" е от 1915 г. "В началото коледните картички са изобразявали семейството, събрано около коледната трапеза, или детенце около гърне, пълно с жълтици, символ на богатството и просперитета. Колекцията съдържа картички от края на XIX и началото на XX век. В България първата пощенска картичка се появява  през 1885 г. Неин притежател е княз Фердинанд. Семейство Сакскобургготски са сред най-големите колекционери - вероятно и в Европа, на коледни картички. От Австро-Унгария по течението на река Дунав коледната картичка достига до България - Видин, Лом, Русе, а оттам и към Добруджанския регион", обяснява Тонева.
 

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 443

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 485

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 465

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 1215

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 540

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 536

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 452

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ