Изложба живопис под наслов "Видения, мечти и митове: шепот от дълбините" на проф. Пламен Легкоступ ще бъде открита на 8 май от 18 ч. в галерия "Възраждане" в Пловдив и ще продължи до 2 юни.
"Заглавието на експозицията - "Видения, мечти и митове: шепот от дълбините", както винаги, не е подбрано случайно. Винаги приемам изкуството като игра, в която създавам видения, реализирам мечти, разкодирам митове, а изкуството ме учи да преодолявам трудностите с шега", пояснява проф. Пламен Легкоступ.
А галеристката Краси Алексиева пише: "Безспорно, един от най-оригиналните български художници, Пламен Легкоступ, отново ни омагьосва със своите калейдоскопични картини. Красотата и приказността на дворците и къщите върху платната има за основа старините на Търново, Пловдив и друга българска наследственост. Определено се налага и бляскава екзотика.
А рибата, тя явно е нещо свещено за твореца, тя пулсира в много от картините, като е натоварена с изобилие от символи, емблематични знаци и мистерии. Сякаш носи света върху себе си.
Творбите ни втурват в притчовата приказка на една голяма творческа фантазия."
ПЛАМЕН ЛЕГКОСТУП е изтъкнат български художник, учен и общественик. Той е професор и доктор на педагогическите науки. Роден е на 4 април 1959 г. във Велико Търново. Завършил е Математическата гимназия във Велико Търново и графика във Факултета за изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" през 1983 г. Неговите творчески търсения са в областта на живописта, графиката и илюстрацията. Участвал е в над 100 изложби (повече от 40 - самостоятелни) в Австрия, Белгия, България, Германия, Китай, Македония, Русия, Сърбия, Франция, Швеция, Черна гора и др.
Научните му изследвания са в областта на теорията, методиката, историята на изобразителното изкуство и възпитанието чрез изкуство. Автор и съавтор е на монографии, учебници и учебни помагала, студии и статии в специализирани издания.
Член на Съюза на българските художници (1989), на Съюза на учените в България (2000), на Управителния съвет на Съвета на ректорите в България (2008-2012), на Общинския съвет на Велико Търново (2003-2011) и др.
Ректор е на Великотърновския университет от 2007 до 2015 г., а от 2015 г. е главен съветник в централата на Институт "Конфуций" в Пекин, КНР. Почетен Доктор е на Башкирския държавен университет, Уфа, Башкортостан, Руска федерация (2014); Почетен професор на: Пекинския университет за езици и култура, Пекин, Китай (2016); Восточно-Сибирская Открьiтая Академия, Русия (2013); Университета "Св. Кирил и Методий", Скопие, Македония (2010); Почетен гражданин на Велико Търново (2013). Удостоен е с множество национални и международни награди.