12 Февруари 2025сряда18:17 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

НС спешно променя закони заради служебните премиери

За да има избори 2 в 1 съставът на служебния кабинет трябва да е ясен до събота

/ брой: 62

автор:Дума

visibility 1485

Народното събрание се събира днес на извънредно заседание за промяна в закони и Конституцията заради служебните премиери. Измененията ще се случат чрез допълнения на законите за БНБ, за Сметната палата и за омбудсмана, свързани с възможността нейните шефове или заместници да станат служебни премиери и да ползват служебен отпуск. Целта е да може определеният за служебен министър-председател  Димитър Главчев да поеме поста, защото досега тази възможност не съществуваше. В сегашния закон е записано, че началниците на двете институции не могат да извършват друга дейност освен преподавателска.
Проблемът възникна в петък, когато в последния възможен момент ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС направиха поправки в Закона за БНБ, Сметната палата и за омбудсмана. Те бяха приети още същия ден на първо четене в пленарната зала. Съгласно новите промени в Конституцията, които Сглобката одобри в края на 2023 г., начело на служебното правителство могат да застанат само  управителят и подуправителите на БНБ, шефът на Сметната палата и неговите заместници, както и омбудсманът и заместниците му. След срещите, проведени с президента Румен Радев през изминалата седмица, кръгът се стесни още повече, тъй като повечето от имащите право да бъдат номинирани за поста служебен премиер, се отказаха.
Ситуацията стана абсурдна, когато се оказа, че лицата, от които президентът може да избира, всъщност нямат право да заемат политически длъжности, нито други държавни служби, тъй като ще изпаднат в несъвместимост. Така светкавично бе свикана парламентарна правна комисия, на която промените бяха одобрени, след което същото стана и в пленарната зала.
Още преди да бъдат гласувани промените обаче вчера Главчев излезе в неплатен отпуск. Той има още четири дни, за да попълни състава на служебното правителство и да го представи пред президента най-късно в събота.
Промените в Конституцията не посочват срок, в който кандидатът за премиер трябва да предложи кабинет, но за да може изборите да са 2 в 1 е необходимо сроковете да се скъсят до 9 април.
По-рано от "Информационно обслужване" АД опровергаха финансовия министър в оставка Асен Василев и заявиха в позиция, че дружеството "никога не се е занимавало с „организация на изборите" и не е управлявало и съхранявало устройствата за гласуване. В неделя Василев каза в тв интервю, че "организацията, която се занимава реално с изборите, е "Информационно обслужване", които управлявали и мишините за изборите.
Подуправителят на БНБ Андрей Гюров пък уличи в лъжа съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков. Той заяви, че не се е съгласявал да бъде служебен премиер по повод думите на Петков, че президентът Румен Радев е имал повече от един вариант за премиер, освен назначения Димитър Главчев, тъй като Гюров е щял да се съгласи, ако му бъде предложено.

Нивата на корупция в България остават тревожно високи

автор:Дума

visibility 3071

/ брой: 28

Над 90% от 1000 работещи са недоволни от възнаграждението си

автор:Дума

visibility 3341

/ брой: 28

Родители се обявиха против задължителен час по религия

автор:Дума

visibility 3311

/ брой: 28

СО: Изпълнението на ремонта на ул. „Опълченска“ продължава

автор:Дума

visibility 3346

/ брой: 28

Eнергийната борса има нов временен шеф

автор:Дума

visibility 2896

/ брой: 28

Министерството на финансите продаде облигации за 100 млн. лв.

автор:Дума

visibility 3403

/ брой: 28

Милионерите с 301 повече за година

автор:Дума

visibility 3390

/ брой: 28

Александър Вучич: €3 млрд. дадоха за свалянето ми

автор:Дума

visibility 3262

/ брой: 28

Тръмп разреши подкупи на чужди политици

автор:Дума

visibility 3220

/ брой: 28

Супермаркетите в Букурещ останаха полупразни

автор:Дума

visibility 2715

/ брой: 28

Накратко

автор:Дума

visibility 3304

/ брой: 28

Защо е важно да сме обединени?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 3268

/ брой: 28

Тръмп, Путин и ЕС

visibility 3319

/ брой: 28

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ