13 Януари 2025понеделник18:12 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Снимка АЯР

Нов лиценз за площадката на АЕЦ "Козлодуй" 2

Проектът може да се провали заради липсата на специалисти

/ брой: 51

автор:Дума

visibility 2560

Площадката на АЕЦ "Козлодуй", предвидена за изграждането на два нови реактора по технологията AP-1000 на американската "Уестингхаус", трябва да бъде оценена наново, тъй като заповедта за одобрението й от Агенцията за ядрено регулиране е само за един реактор, а намеренията са за изграждането на два блока.
Издаденото през юни 2015 г. разрешително и без това предвижда преоценка на техническите характеристики на терена след 10 години, тъй като са възможни промени при положение, че не е използван за изграждането на ядрено съоръжение. Така догодина трябва да бъде актуализирана тази заповед и проектната компания за изграждането на VІІ и VІІІ блок на ядрената централа - "АЕЦ Козлодуй Нови мощности", може да заяви и включването на втория блок в одобрението на площадката.
Това обясни пред журналисти председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Цанко Бачийски. Той коментира като реалистичен приетия от парламента график за дейностите по изграждане на двата нови реактора, но отбеляза, че в крайна сметка решенията зависят не от депутатите, а от Министерството на енергетиката и проектната компания.
До момента компанията, която ще изгражда реакторите "АЕЦ Козлодуй нови мощности" е провела процедура по събиране на заявления за интерес от строител, който да създаде консорциум с "Уестингхаус" за изграждането на реактора. Парламентът и тук се намеси като възложи да се преговаря с южнокорейската "Хюндай", която се оказва, че единствена отговаря на изискванията на българската страна. Така проектната компания до 15 април трябва да договори с кандидат-главния изпълнител на строежа фиксирана цена и срок за изграждане на реакторите и гаранции, че ще спази тези ангажименти.
Депутатите също така сложиха таван от 200 млн. евро за стойността на договора за инжеринг с избрания изпълнител до сключването на основния договор пред юли 2025 г. с консорциума между "Уестингхаус" и "Хюндай" и "АЕЦ Козлодуй нови мощности" за проектиране, изработка, доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на новите реактори.Корейската компания ще трябва също така да осигури финансиране за стойността на своите строителни услуги. Енергийният министър Румен Радев очаква цената на двата реактора да не надхвърли 14 млрд. долара. По други експертни оценки обаче тази цена може да бъде двойно по-висока.
Притесненията на Бачийски са, че в момента ядреният регулатор не е добре обезпечен нито кадрово, нито финансово. И в момента цели дирекции работят с по-малко от експертите по щат, а одобряването на такъв голям проект изисква по-сериозна експертиза. Агенцията има право да ползва и външни консултантски услуги, както направи при оценката на свежото ядрено гориво на "Уестингхаус" за V блок на ядрената централа, но също така са и необходими средства за това, както и по-сериозен бюджет за привличане на специалисти на работа. "Опасенията ни са, че ще се намерят средства за ядрените мощности, ще се намери и кой да ги построи, но няма кадри за експлоатацията им", отбеляза Бачийски. Липсата на ядрени специалисти е единственият риск пред проекта.
Междувременно стана ясно, че решението на правителството от 25 октомври 2023-а за изграждане на нови реактори Козлодуй противоречи на Закона за безопасно използване на ядрената енергия и то вече е атакувано в съда, съобщи Actualno.com.

Поскъпването на хляба и тока ще напомпа инфлацията

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 6

Цените на имотите у нас растат най-бързо в ЕС

автор:Дума

visibility 478

/ брой: 6

Българската индустрия се върна към растеж

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 6

Киев изхвърля физиката и химията от гимназиите

автор:Дума

visibility 452

/ брой: 6

Гърция закрива военни поделения

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 6

Половината британци са бесни на Мъск

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 6

Накратко

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 6

От нас зависи

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 6

Тревога за съкровищата

автор:Любо Кольовски

visibility 410

/ брой: 6

Затъването на Украйна

автор:Юри Михалков

visibility 435

/ брой: 6

Ад под небето на живо

автор:Дума

visibility 433

/ брой: 6

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ