07 Ноември 2024четвъртък12:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°. Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°.

Нека проличи, че сме част от цивилизация

Отворено писмо до министър Анелия Клисарова

/ брой: 189

visibility 1503

Проф. Лъчезар Аврамов, д.ф.н.

Уважаема професор Клисарова,
Провокиран съм от ваши изявления по редица актуални проблеми на науката и образованието поради натрапчивото впечатление, че удивително повтарят медийни изяви на ваши предшественици, които се надявахме, че са останали в некомпетентното минало.
"Преподавателите от Българската академия на науките трябва да четат лекции в университетите и да предадат научните си постижения на младите хора. Трябва да има съвместни научни проекти между БАН и висшите училища" - пишете на интернет страницата на МОН. Достатъчно е да погледнете последния публикуван годишен отчет на БАН, за да се запознаете с подготовката на специалисти, разписана подробно по институти и дейности - лекции, упражнения, специализанти и докторанти. По-интересна обаче е таблицата на стр. 59, в която са сравнителни данни за последните 10 години и където ще видите, че благодарение на политиката на българската държава лекциите на академичните учени във ВУ са намалели от 81 636 часа за 2001 г. на 43 552 за 2011 г., а семинарните упражнения - от 28 045 на 16 770. През целия този период предшествениците ви малоумно призоваваха за интеграция на академията с ВУ и активно рушаха научната инфраструктура.
От собствения си опит, базиран върху десетки съвместни проекти със СУ и почти всички технически и медицински университети в страната, ви уверявам, че не съществуват никакви пречки за съвместно сътрудничество, освен държавната политика. Въпреки това само в моята лаборатория за последните години дипломирахме и подготвихме за експорт над 50 елитни специалисти от разни ВУ, поели с еднопосочен билет научна кариера в чужбина.
"Държавата слага ред в научните титли. Кандидатите за доцент и професор ще покриват общонационални стандарти" - ви цитират медиите. За нормалните учени това е дългоочаквана вест за нормализация на системата. Но следва парадоксалното - "Националните стандарти за академичните звания и степени се разработват в момента от Министерството на образованието и Съвета на ректорите" - т.е. от тези, които "за последните две години са увеличили професорите и доцентите в България близо 10 пъти" (цитатът е ваш!). Нима не знаете, че повечето от т.нар. висши училища са ниска проба дипломна манифактура, а част от управлението им - доказани плагиати и самозванци.
Без активното участие на ВУ не би било възможно да се печелят държавни конкурси с ръководители с фалшиви докторати (виж Харизанов и НБУ) и да се източват милиони за псевдонаучни проекти (виж УНИБИТ), да станеш "доктор на науките" с шест нископробни доклада (виж Гюров и УНИБИТ) и "професор" с една публикация (виж Игнатов и НБУ), дори и "доктор" по квантова физика с английско-български справочник (виж Христофор Събев и ТУ Габрово).
И накрая - за оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж". Предназначението на финансираните с европейски пари програми е да допълват, а не да заместват националните политики и да подпомагат изграждането на собствен потенциал, вкл. в областта на образованието и науката. За европейските донори е неприемливо техните средства да се предоставят за управление на министерство, прославено с нормотворческо скудоумие, липса на административен капацитет и всеобхватна корупция. Предоставям ви станалото емблематично становище на Европейската комисия относно проект по програма FP7-REGPOT с название "Устойчиво развитие на Националния център по биомедицинска фотоника" за 3,5 милиона евро. Отбелязвайки високото професионално ниво на колектива и свръхактуалността на тематиката, проектът е оценен с 14 от 15 възможни точки с единствената забележка, че "поради липса на държавна политика в областта на науката е поставена под съмнение конкурентността на бенефициента в международен план" и поради това не се финансира. Предоставих документа трикратно на предшественика ви от ГЕРБ - първия път със съображението, че на политически забележки може да бъде отговорено само с политически доводи; втория път - за всеки случай, а третия път - въпреки че ми е добре известна поговорката "ако някой е глупак, то е завинаги".
Не зная как оценявате политическия хоризонт на вашето управление и значимостта на науката за бъдещето на страната (въпреки че на фона на партийните пазарлъци, които ежедневно наблюдаваме, липсата на ресорен замeстник-министър е показателен факт), но научната общност очаква не популистки демаражи от типа "Ваня Добрева поискала 2 милиона лева за БАН, но финансовият министър не дал" и абстрактни размишления за връзката на науката с бизнеса (тоя бизнес, за който и шевната машина е "хай тек дивайс").
Ние очакваме от вас няколко важни неща:
- Престъпниците, разграбили фонд "Научни изследвания", да бъдат насочени по законовия им път, за да се измие позорът и повиши международното доверие;
- Да се оповестят резултатите на всички проекти, финансирани с публични средства над половин милион лева, за да се "освети" "научната мафия";
- Да имаме Национална стратегия за научни изследвания, която да не съдържа малоумни постулати като: "Тъй-като финансирането на фундаментални изследвания е директна инвестиция във световната икономика, то публичното финансиране на такъв тип дейност в България е обосновано единствено и само с цел поддържане на образователният потенциал във висшите ни училища" (правописът и глупостта са копирани от оригинала, 2011 г.);
- Да имаме Национална пътна карта за научна инфраструктура, която да не съдържа малоумия като: Инфраструктура за производство и изследване на нови материали с приложение в промишлеността, биомедицината, околната среда и артефакти от метал.
И най-важното - в Закона за бюджета на България за 2014 г. да проличи, че висококачественото образование и науката са национални приоритети и че страната ни е част от една цивилизационна общност, основана на знанието - както в политическата му мотивация, така и в консолидираната му финансова част.
Искрено ви желая успех и ви пожелавам да не запишете името си в печално дългия списък на рушителите на съвременна България.
 

Поискаха от ВСС увеличение на заплатите на съдебните служители

автор:Дума

visibility 45

/ брой: 213

64 общини ще сменят домовете за хора с увреждания с къщи

автор:Дума

visibility 47

/ брой: 213

Община Пловдив не е усвоила нито лев за инвестиции

автор:Дума

visibility 10

/ брой: 213

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 40

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 39

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 41

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 40

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 46

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 40

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 40

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 35

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 31

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 35

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 34

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 46

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ