30 Декември 2024понеделник21:40 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Анализ

Дойде часът на истината за европейското селско стопанство

Сегашният земеделски модел е в задънена улица

/ брой: 59

автор:Дума

visibility 981

Селскостопанските протести, които разтърсиха Европа през последните месеци, разкриват трудностите при определянето на бъдещето на селското стопанство на нашия континент. Европейският земеделски модел е в задънена улица, пише alternatives-economiques.fr…
През 1962 г., когато беше въведена Общата селскостопанска политика (ОСП), целите бяха ясни: да се произвежда повече, за да се гарантира продоволствената сигурност на Европейския съюз и дори, за определени продукти, да стане световен износител. Постигането им се основаваше на провеждане на протекционистка политика по границите на Европа, която далеч не съответстваше на правилата за отваряне на международна търговия.
Системата, която беше въведена по онова време представляваше съвкупност от отнемане (данъци върху вноса) и възстановяване (субсидии за износа), благоприятствайки развитието в Европа на високопроизводително земеделие на основата на семейни ферми, чийто размер непрекъснато нарастваше (69 хектара във Франция през 2020 г. и средно 17 хектара за Европа като цяло).
Но тази обща селскостопанска политика, която превърна Европа в голяма сила в отрасъла, след това

претърпя известни видоизменения,

за да стане по-съвместима с пазарните правила, наложени по време на търговските преговори в ГАТТ (Генерално споразумение за митата и търговията), а по-късно и в Световната търговска организация (СТО).
От 90-те години на миналия век се премина от система на субсидиране на цените към система на субсидиране на хектар, насочена към намаляване на разходите за едно селско стопанство, което, във все по-голяма степен се ориентираше към експорта. Но същевременно то ставаше все по-скъпо за европейския бюджет с тогавашните интервенционни запаси от мляко на прах и зърнени храни, с квотите за мляко и захар.
В резултат на това, след 2010 г. бяха изоставени гарантираните цени за отрасъла. Бяха премахнати интервенционните запаси на Общността, чиято цел беше регулиране на цените. Така нестабилните цени на международните пазари се разпростряха и върху европейския пазар. Европейското селско стопанство се интегрира в световната търговия. Вносът започна все повече да се увеличава, докато износът като цяло намаляваше.

Екологизиране

ОСП също се вписа в перспективата за екологизиране на европейското селско стопанство. От началото на века заявената цел е да се използват по-малко торове, по-малко пестициди, по-малко вносна храна за добитъка, за да се насърчат късите снабдинелни вериги и да се ускори прогресивната декарбонизация на сектора. Новата ОСП, приета през 2021 г. и въведена на 1 януари 2023 г., върви в тази посока, макар че понякога движението може да изглежда ограничено и непостоянно, поне що се отнася до използването на хербициди, или когато е поставено под съмнение от някои селскостопански лобита и агробизнеса.
Новата обща селскостопанска политика е част от Европейската зелена сделка, чието начало беше дадено през 2019 г., и която има за цел да се намалят нетните емисии на парникови газове с 55% през 2030 г. и да се постигне въглеродна неутралност през 2050 г. Запазва се по принцип моделът на семейното земеделие, с неголеми площи, което се подкрепя от държавната политика. При средно 17 хектара на стопанство спадът в броя на стопанствата е твърде ограничен. От друга страна, европейското селско стопанство вече няма големи амбиции по отношение на количествата на произведената продукция нито дори да остане сила в износа на селскостопански продукти в световен мащаб.
Това развитие значително промени условията на производството, доходите и конкуренцията. Производството на повечето селскостопански продукти беше подложено на

ударите на международната конкуренция

Субсидиите от ОСП се разпределят на хектар, а не за пряка подкрепа на доходите. Все повече се прилага политиката на ограничаването на използването на торове, пестициди и фунгициди, което среща все по-голямата съпротива на производителите. Така ОСП противоречи на целта за постигане все по-голяма производителност в определени селскостопански сектори (цвекло, зърнени култури, горско стопанство, овощарство и лозарство).
Без протекционизъм, дори и с увеличаване на размерите на стопанствата, европейското земеделие по отношение на себестойността не е конкурентно на огромните стопанства в Украйна, Русия, Бразилия или Аржентина, разпростиращи се на хиляди хектари и развиващи интензивно животновъдство в клетъчни ферми.
На всичкото отгоре международните конкуренти на европейските селскостопански производители не са подложени от своите правителства на същите екологични ограничения, което деформира конкуренцията с европейските фермери на техния собствен вътрешен пазар, а който същевременно става все по-отворен.
И накрая, цените на селскостопанските суровини (зърнени храни, мляко на прах, фураж) са по природа нестабилни, тъй като тяхното съхранение е трудно и скъпо, а предлагането им – несигурно. За сметка на това платежоспособното търсене остава относително постоянно, което води до ценова нестабилност.

Да се излезе от коловоза на идеологическите постулати

Така вече с продажбата на продуктите си европейските фермери не могат са си осигурят необходимите им за преживяване приходи. Те не могат да засилят конкурентоспособността си, като повишат производителността благодарение на използването на химически торове. А съобразяването с екологичните цели пряко тегли надолу някои сектори като животновъдство и зърнените култури.
Продажбата на продуктите на европейските фермери на вътрешния европейски пазар се затруднява от евтиния внос на конкурентни стоки, при производството на които не се спазват същите здравни и екологични стандарти, но те са търсени от някои предприятия от обработващата промишленост, както и от потребителите заради ниската цена.
Тогава как да излезем от тази задънена улица? Може би като се върнем към един по-реалистичен поглед за бъдещето на европейското селско стопанство. Това означава за погледнем истината право в очите.
Първо, ако европейците искат да защитят, както са го правили досега, един модел на семейно земеделие, е илюзорно да се мисли, че този модел може да бъде конкурентен по отношение на цени и количества с големите износители от останалия свят.
Второ, ако европейците искат да се хранят с качествени местни продукти, отговарящи на екологичните стандарти, е необходимо да се защити производството на тези продукти, чиито производствени разходи са по-високи.

Целите на Зелената сделка,

които са много важни и напълно оправдани по отношение на екологизирането на европейското селско стопанство, могат да се превърнат в реалност само чрез защита на европейското селско стопанство. Това трябва ясно да се разбере.
Ако искаме да създадем тук качествено земеделие, устойчиво земеделие, земеделие, което зачита животните и природата, потребителят трябва да се съгласи да плати цената, за да могат фермерите да оцелеят. Създаването на стойност трябва да става чрез качествено земеделие от гледна точка на здравето и околната среда, чрез преработка и комерсиализация в самата фермата.
На международно ниво това означава, че не трябва да третираме селскостопанските продукти като всички останали, които трябва да отговарят на законите на пазара и да бъдат включени в споразумения за свободна търговия. Това също означава, че е необходимо да се насърчава развитието на жизненоспособно и суверенно земеделие във всяка една страна, независимо от размера на стопанствата.

Икономически живот

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 46567

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 43131

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 47117

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 47497

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 46755

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 44726

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 42069

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 41170

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 64911

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 53217

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 47469

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 44930

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ