18 Октомври 2024петък15:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Вашингтон губи репутация

Над 90 000 секретни документи на американските сили разкриват "мръсна война" в Афганистан

/ брой: 170

автор:Дума

visibility 1559

Международната организация "Уикилийкс" (WikiLeaks), известна с това, че събира секретни документи и класифицирана информация, с които разобличава правителствени и корпоративни злоупотреби в различни страни, разпространи в интернет 92 хил. документа за военните действия на САЩ в Афганистан. Тази класифицирана информация се отнася за периода 2004-2009 г., т.е. за периода преди президентът Барак Обама да обяви новата стратегия за изпращане на значителни подкрепления в Афганистан. Документите разкриват неизвестни случаи на избити афганистански цивилни, тайни операции срещу водачи на талибаните и "Ал Кайда", опасения на лидери от НАТО, че Пакистан и Иран подпомагат талибанските бойци в Афганистан. Голяма част от данните представляват "сурова разузнавателна информация" - доклади на офицери от бойното поле, класифицирани телеграми, оценки на военни и дипломати, заключения на анализатори, на чиято база те съветват политиците.
Документите са били предоставени още преди няколко седмици на три световни медии - британския в. "Гардиън", американския в. "Ню Йорк таймс" и германския седмичник "Шпигел", с условието те да не бъдат публикувани преди понеделник, когато сайтът на "Уикилийкс" ги оповести публично.
Според в. "Ню Йорк таймс" документите сочат, че Пакистан разрешава на своите тайни служби да общуват пряко с талибаните, за да организират мрежи от бойци, сражаващи се срещу американските военни в Афганистан, и дори да кроят заговори за убийство на афганистански лидери.
Воюващите в Афганистан американци отдавна таят силни подозрения, че пакистанското военно разузнаване тайно наставлява и поддържа афганистанските бунтовници, въпреки че Пакистан получава над 1 млрд. долара годишно от Вашингтон за помощта му при борбата с екстремистите, изтъква изданието. Документите дават нова гледна точка върху период, в който талибаните набираха сила, афганистанските цивилни губеха все повече доверие в правителството си, а американски войници на място често изразяваха недоволство, че трябва да воюват без достатъчни ресурси, коментира вестникът. Шокиращо звучи и изнесената от британският в. "Гардиън" информация, че в Афганистан действа специално подразделение на американските войски, чиято задача е убийството на лидери на талибаните и "Ал Кайда". "Невъзможно е да се провери истинността на тези документи и е вероятно те да са дошли от престарали се афганистански контраразузнавачи. Все пак описаното в тях не подхожда на страна, контролът над която САЩ и Великобритания се готвят да предадат на правителството в Кабул. След девет години война там продължава да цари хаос", отбелязва вестникът.
Най-тежките твърдения в тези документи касаят убийството на цивилни от коалиционните сили, смята британският в. "Дейли телеграф". Според данните 195 цивилни са били убити, а 174 - ранени погрешка. Много от тях са били невинни мотоциклетисти или шофьори, застреляни по подозрение, че са атентатори самоубийци. В един от тези случаи американски патрул открил картечен огън по автобус, при което 15 от пътниците били убити или ранени. Става дума за най-малко 150 отделни случая, много от които и до момента не са били официално съобщени, отбелязва изданието.
Осветяването на огромното количество класифицирана информация бе определено като едно от най-големите изтичания на информация в американската военна история, нещо, което Белият дом определи случилото се като "безотговорно".
В декларация на президентския съветник по националната сигурност генерал Джеймс Джоунс се подчертава, че скандалът няма да се отрази на поетите от САЩ ангажименти за укрепване на съюза с Афганистан и Пакистан "в името на борбата с общите ни врагове".

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 199

Милен Митев с втори мандат в БНР

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 262

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1186

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 293

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 264

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 243

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ