18 Октомври 2024петък17:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европейската дипломация забуксува

/ брой: 195

автор:Дума

visibility 1022

Засега се предвижда само двама от 115-те посланици на ЕС да бъдат от новите страни-членки
Въпреки че от разширяването на Европейския съюз с десет нови членки изминаха повече от шест години, страните от старата Европа все още почти изцяло контролират дипломатическия корпус на съюза. Това е основният извод от доклада на Полския институт по международни въпроси (ПИМВ), цитиран от в. "Жечпосполита".


Документът е изготвен в навечерието на старта на дейността на Европейската служба за външни действия (Европейската дипломатическа служба), тоест на новоформиращата се дипломация. Нейната шефка Катрин Аштън обяви, че около 30 нови посланици на съюза ще бъдат назначени през септември. От 115-те посланици, изброени в доклада на ПИМВ, само двама са от новите членки (от Литва и Унгария). Начело на дипломатическите представителства няма нито един поляк, а в цялата външна служба на ЕС понастоящем работят 36 наши сънародници от 1700 служители.
"Представителите на новите страни-членки трябва да имат повече постове", потвърждава министър Миколай Довгелевич, държавен секретар по европейската и икономическата политика в полското външно министерство. "Но става дума за делегациите на Европейската комисия, в които назначенията ставаха по предишните процедури, които бяха неизгодни за поляци", обяснява той.
"Стремим се към постове, интензивно работим и върху това да имаме съответните кандидати. Те трябва да бъдат намерени и подготвени, за да печелят конкурси", подчертава министърът.
Как да подсилим нашите позиции? "Трябва да имаме силни кандидати, най-вече с опит на правителствени постове", съветва съавторът на доклада Якуб Кумох. "Ако в стремежа си към престижна мисия предложим бивш премиер или бивш външен министър, то той ще има сериозни шансове за успех."
Както изтъква Довгелевич, Аштън понастоящем селектира кандидатите за над 30 посланически поста. Те не трябва да държат никакви изпити. "Г-жа Аштън сама прави избора въз основа на оценката на компетентността и след събеседване с кандидата", подчертава министърът.
Главната задача на съюзната дипломация е да представя ЕС, да подготвя стратегии в отговор на международни кризи и да извършва информационно-разузнавателни дейности. Брюксел ще харчи годишно за своята дипломация по 3 милиарда евро, тоест малко повече от 2 на сто от бюджета на целия ЕС.
По определение съюзната дипломация трябваше да бъде съвременна и компетентна, но повечето от досегашните номинации показват, че не става дума за професионализъм и познания, а за чиста политика. Източноевропейски представители трудно може да се срещнат сред кандидатите, затова пък белгийци - колкото щеш. Едва ли някой се е досещал, че Белгия е такава сила в дипломацията. А какво за чуждите езици? Нали има Google Translator.
И как посланикът на ЕС в Пекин, който не знае китайски език, ще се съревновава за влияние с представителя на САЩ Джон Хънтсман, който, някакси, ползва добре не само мандарински, но и тайванския диалект хокиен. Подобно е положението в Анкара, където пратеникът не знае турски, а новоназначеният посланик на САЩ Франк Ричардоне говори прекрасно турски, арабски, френски и италиански.
Докладът на Полския институт по международни въпроси е тъжен документ, защото за хиляден път показва черно на бяло какво е отношението между съюзните лозунги за мащабни проекти и дългосрочни цели и действителността.
По-лошото обаче е, че мнозинството от европейците за хиляден път се оставят да бъдат убедени в това.

Тестът за БГ-Алерт отново се провали

автор:Дума

visibility 563

/ брой: 199

Ректорите поискаха по-голяма финансова независимост за ВУЗ

автор:Дума

visibility 445

/ брой: 199

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 523

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1248

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 478

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 516

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 589

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 672

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 626

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 546

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 501

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ