11 Ноември 2024понеделник18:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Липса на адекватност

/ брой: 169

автор:Барбара Пейчинова

visibility 4762

През последните години все по-често чуваме как младежите се оплакват от условията на пазара на труда и като основни проблеми посочват ниското заплащане и дългите часове на работа. Все повече от тях търсят препитание чрез работа на свободна практика или дистанционна такава, за да разполагат с по-голяма част от времето си, но реалистично ли е това за нашия пазар и не се ли отглеждат така хора, неспособни да се грижат за себе си и лягащи на гърба на системата и семействата си, защото как иначе би се издържал един младеж без сигурен доход?
По последни данни безработните младежи до 29-годишна възраст са 18 500 души като от всички тях близо 2500 са висшисти, над 8000 са със средно образование, а с основно - 4200. Спря ли да им се работи на младите хора или просто загубиха мотивация да се трудят и развиват, защото смятат, че няма кой да ги оцени и да заплати адекватно техните умения?
А докато безработните младежи в бюрото по труда се увеличават, то се увеличава и липсата на кадри в много специализирани и ключови сектори, като например здравеопазване и образование. Според друга статистика на този етап има голям недостиг на преподаватели математици, химици и биолози в системата на българското образование и като причина за това се посочва, че в университетите няма желаещи да ги завършат, защото са трудни и никой не иска да учи толкова много. По тази причина ще се наложи над 2 500 пенсионери отново да се върнат в образователната система през настоящата учебна година. Не звучи ли като голям парадокс това, че все повече млади отказват да работят и техните места ще трябва да бъдат заети от пенсионери? Проблемът обаче не е временен и се очаква да се задълбочи, защото прогнозите са, че след две години няма да има учители по математика.
Липса на адекватно заплащане и мотивация са само част от причините за недостига на подготвени млади кадри. Все по-често се наблюдава проблемът, че младите хора нямат ясна визия за това с какво искат да се занимават. Запитани на въпрос какво искат да работят, те посочват ръководни длъжности, носещи им пари или нещо което ще ги прави щастливи. Тези неясни отговори обаче говорят за един още по-голям проблем - че в момента отглеждаме младежи без да ги подготвяме адекватно за живота и реалността, а имаме големи очаквания към тях.
По нашите ширини например кариерното ориентиране не е набрало достатъчна популярност и не е станало част от образователната система както в много други държави, а то е първият досег на подрастващите с външния свят, който ги очаква когато пораснат. Истината е, че ни е необходимо бързо да започнем да прилагаме полезни и актуални практики, защото иначе рискуваме младите хора да са все по-объркани и неориентирани. И вместо пълноценни граждани на обществото, ги превръщаме в незаинтересовани хора, търсещи лек живот.

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 750

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 797

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 631

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 943

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 494

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 556

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 486

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ