Николич и европейският път на Сърбия
/ брой: 118
Тези, които предварително прогнозираха победата на Тадич на изборите за президент на Сърбия или сега казват, че победата на Николич е изненада, просто не са следили внимателно процесите в страната през последните години или не отчитат ситуацията на Балканитe. Страните от този регион са свързани, населението реагира емоционално, но никога необмислено. По-често "против", отколкото "за", но това вече е характерно и за Европа, където също задуха "вятърът на промяната." Разликата между двамата претенденти за поста президент е малка и в полза на Николич, като по този начин се опровергаха социологическите прогнози, че Тадич ще спечели на втория тур с 18% разлика.
Предсказуемо беше, че хората в Сърбия искат промяна, че не са доволни от икономическата ситуация в страната, от случаите на корупция сред дейци на управляващата демократическа партия, което сриваше имиджа й на проевропейски лидер сред различните партии в Белград. Можеше да се предвиди, че сложните предизвикателства пред Тадич по отношение на Косово, болката на Сърбия, безредиците в столицата по различни поводи, неизплащането с месеци на заплати и нарастващата безработица няма как да не се отразят на гласуването в неделя.
В същото време прави впечатление, че представата за Николич извън страната робуваше на спомени отпреди години, когато той беше съратник на Шешел, сега подсъдим в Хага, негова "дясна ръка" и кръстник на децата му, което на Балканите е доста ценено. Не е лесно за такъв човек да направи в точно преценен момент рязък завой, да изостави лидера си и да създаде нова политическа формация, Сръбска прогресивна партия, и да остави в миналото старата националистическа риторика. Именно през 2008 година Николич обърна лице към Европа, европейските ценности и правила влязоха бързо в речника му и контактите с Брюксел, с посланиците на западните страни в Белград не бяха изключение, а практика. И то без да обръща гръб на Москва, впоследствие и на Пекин. Дори руският посланик в Белград си позволи да бъде на негов предизборен митинг, което не е непозната практика и за западни политици.
Предстои да видим как ще се състави правителството в Сърбия, как ще се отрази този избор на крачките на страната към ЕС, каква подкрепа ще получи новата власт в Белград и как ще изпълни предизборните си обещания. Вътрешните проблеми не са малко, а и при съседите не е спокойно. Европа е на кръстопът кой път да избере, а геополитическите играчи ще се срещат често, за да уточняват позиции и намират изход от кризите. Предстои и ние да изразим и уточним нашите виждания. Сърбия е съсед, с който сме имали сложни отношения, но обичаме песните и филмите им. Европейските лидери поздравиха победителя. Да пожелаем успех и да следваме европейските принципи на добросъседство и решаване на проблемите чрез диалог, по европейски.