02 Ноември 2024събота15:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Как да започнем революция

Хибридните войни: непряк адаптивен подход за сваляне на режими

/ брой: 26

автор:Радко Ханджиев

visibility 2570

Руският университет на дружбата, който до 1992 г. носеше името на забележителния борец за свободата на Африка Патрис Лумумба, публикува монографичното изследване "Хибридните войни: непряк адаптивен подход за сваляне на режими". Авторът, Ендрю Корыбко, е млад американски политолог, журналист, автор и водещ на две програми по Спутник Нюз. Обект на изследването е новата стратегия на САЩ за смяна на политическите режими. Разглеждат се такива въпроси като цветните революции и неоконвенционалните аспекти на водене на война в адаптивния подход на Истеблишмънта.
Монографията си постави за цел да направи преглед и оценка на развиващия се модел за сваляне на неудобни на САЩ режими, както и новите методи за водене на война, обсъдени за първи път през 2014 г. на Конференцията по международна сигурност в Москва.
Според американските стратези класическата война с бомбардировачи и танкове може да остане в миналото, ако моделът, който САЩ в момента експериментира в Сирия и Украйна, даде резултат. Непряката война на бъдещето ще бъде маркирана от "протестиращи" и "бунтовници". Петите колони ще се формират не толкова от тайни агенти и саботьори, колкото от недържавни субекти, които публично ще се афишират като цивилни. Социалните мрежи и други подобни технологии ще заменят високоточните боеприпаси. Чатът и фейсбук-страниците ще станат новото убежище на "екстремистите". Вместо директно да се атакуват цели на терена на противника, ще бъдат водени прокси-конфликти в непосредствената близост, за да се дестабилизира неговата периферия. Вместо досегашните "традиционни" похвати смяната на режимите ще става с преврати и косвени операции, които са по-рентабилни и по-малко влияят на политическите чувства на хората.
Авторът счита, че е налице нова пълноценна теория за водене на война. Съчетаването на двете възможности - тоест възприемането на хибридния подход - може да се окаже предпочитано пред пряката военна интервенция или пред разширяване на дестабилизацията под формата на хуманитарна намеса или т.нар. отговорност за защита. В този аспект събитията в Украйна и в Сирия се разглеждат като тест за валидността на новата теория за дестабилизация на държавата, както и сценарий за стратегическото й разгръщане навсякъде по света.
В статия, публикувана в края на ноември 2015 г. в антимилитаристичния сайт The Saker, Ендрю Корыбко излага хипотезата, че през 2014-2015 г. САЩ претърпяват неуспешен опит да разгърнат хибридна война и на Балканите (http://thesaker.is/a-hybrid-war-to-break-the-balkans-by-andrew-korybko/). След първоначалния успех да стопират със съдействието на Европейската комисия и българското правителство европейския проект "Южен поток" последва опит за организиране на цветна революция в Македония през май 2015 г., който обаче е осуетен от патриотичното гражданство на страната.
Следващата стъпка в програмата за дестабилизация са предизвиканите политически вълнения, които заплашват да обхванат Гърция в навечерието и след референдума срещу строгите икономии; целта е Ципрас да бъде свален от власт, а новият руско-турски "Балкански поток" да бъде заменен от проамерикански проект. Балканите още веднъж показват устойчивост. Следва датата 24 ноември 2015 г., когато Турция сваля руски антитерористичен бомбардировач над небето на Сирия. Като се има предвид колко очевидно е, че турската провокация ще прекъсне осъществяването на замисления проект, не е трудно да предположим как САЩ нарочно са подстрекавали Турция да предизвика подобна реакция.
Ендрю Корыбко учи международни отношения в университета на щата Охайо. През 2009 г. специализира в Института по философия и социология към Полската академия на науките. През 2015 г. защитава магистърска степен в Московския държавен институт за международни отношения (МГИМО). Монографията е снабдена с обширна библиография, препраща към указателни текстове и анализи на официални американски представители, включително линк към филма "Как да започнем революция".

БДЖ запазва монопола за превоз на пътници още година

автор:Дума

visibility 1916

/ брой: 209

Над половината депозити у нас са до 1000 лв.

автор:Дума

visibility 1627

/ брой: 209

70% от хората не разпознават фалшивите стоки

автор:Дума

visibility 1661

/ брой: 209

Европрокуратурата разследва ЕНП

автор:Дума

visibility 1651

/ брой: 209

Тръмп подкара боклукчийски камион

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 209

187 държави в света подкрепиха Куба

автор:Дума

visibility 1473

/ брой: 209

Накратко

автор:Дума

visibility 2154

/ брой: 209

Подмяна

автор:Ина Михайлова

visibility 2180

/ брой: 209

Най-дясната държава

автор:Юрий Борисов

visibility 1690

/ брой: 209

Факелът на просвещението

visibility 1755

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ