Белият дом отстъпи заради изборите: Освободиха Джулиан Асанж!
/ брой: 123
BBC News
"Комбинация от дипломация, политика и право позволи на основателя на "Уикилийкс" да отлети с частен самолет от лондонско летище и да се отправи към Австралия и свободата. Сделката, която доведе до освобождаването му - след 7 години самоналожена изолация в посолство и 5 години принудително задържане в лондонски затвор, бе подготвяна месеци наред“, коментира Би Би Си.
Сделката вероятно е станала след избирането на новото австралийско правителство през май 2022 г. Новата администрация е решила да върне у дома един от своите граждани, задържан в чужбина. Лидерът на австралийската лейбъристка партия Антъни Албанис посочи, че не подкрепя всички действия на Асанж, но е време той да бъде освободен.
След това австралийска парламентарна делегация отпътува за Вашингтон, за да лобира пред Конгреса на САЩ. Австралийският министър-председател повдигна въпроса по време на официално посещение и разговори с президента на САЩ Джо Байдън в Белия дом. Последва гласуване в австралийския парламент, при което депутатите с огромно мнозинство подкрепиха призива към САЩ и Великобритания да позволят на Асанж да се върне в Австралия.
Саймън Джакман, почетен професор в университета в Сидни, обясни, че австралийските власти традиционно са склонни да подкрепят САЩ, но обществените и политическите настроения в двете страни са се променили в полза на Асанж.
На 20 май Върховният съд в Лондон хвърли спасително въже на Джулиан Асанж, като постанови, че основателят на "Уикилийкс" може да обжалва отново решението за екстрадирането му в САЩ по обвинение в получаване и публикуване на военни тайни. Асанж е обвинен в няколко престъпления по американския Закон за шпионажа: 17 за публикуване на класифицирана информация и едно за хакерство.
Ключовата част от решението на съда се отнасяше до това дали австралийският гражданин Асанж може да използва като защита правото на свобода на словото, залегнало в Първата поправка на Конституцията на САЩ.
Ник Вамос, бивш ръководител на отдел "Екстрадиция" и шеф на отдел "Бизнес престъпления" в адвокатската кантора "Питърс и Питърс", заяви, че решението на съда от май е оказало натиск върху двете страни да седнат и да финализират сделката. Това решение е позволило на Асанж да твърди, че публикуването на класифицирана информация е защитено от Първата поправка.
"Изглежда, че САЩ са оттеглили обвиненията за публикуване на секретна информация в замяна на признанието на австралиеца за хакерство, което слага край на тази сага", каза той.
Политиката също изигра своята роля. През април Джо Байдън заяви, че обмисля искането на Австралия да прекрати съдебното преследване срещу Асанж. Появиха се спекулации, че администрацията на Байдън иска да реши въпроса преди президентските избори през ноември. Но Белият дом обяви, че не участва в обсъждането на подробности по сделката, защото това е работа на Министерството на правосъдието.