27 Септември 2024петък08:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Карикатура Джулия Полони

От кралица до императрица:

Как Урсула фон дер Лайен узурпира властта в ЕС?

/ брой: 181

visibility 982

Барбара МОЕНС, Макс ГРИЕРА, Якопо БАРИГАЦИ

Представяйки новата Европейска комисия, Урсула фон дер Лайен запуши устата на съмняващите се и показа кой всъщност е шефът в Брюксел.
Когато тя представи 26-те комисари, веднага стана ясно едно нещо - властта й върху политиката на Европейския съюз ще е практически неограничена. За броени минути тя даде на една от най-мощните държави в ЕС високопоставен пост с минимум реални правомощия, подкрепи приятелите си и разреди „най-тежките“ портфейли, разделяйки ги между няколко души.
„Тя ще контролира всичко още повече. Кой изобщо би могъл да си представи това“, сподели пожелал анонимност представител на ЕС.
Виждаме плодовете на месеци работа, както явна, така и задкулисна, за премахване на несъгласието по време на първия й мандат като председател на Еврокомисията. От първия й отбор не остана нито един скептик. От „тежката категория”, като французина Тиери Бретон и нидерландеца Франс Тимерманс, не е останала и следа.
По време на първия си мандат - на фона на глобална пандемия и конфликти в ЕС, Фон дер Лайен се справяше с проблемите едностранно, изключвайки другите евролидери от вземането на решения и общувайки само с шепа хора, близки до нея. В резултат на това в Брюксел й лепнаха прякора „Кралица Урсула“.

През април 2024 г. говорителят на прокуратурата в Лиеж обяви, че европейски прокурори разследват твърдения за нарушения при преговорите за ваксини между председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и главния изпълнителен директор на „Пфайзер“. Следователи от Европейската прокуратура са поели функциите на белгийските прокурори, разследващи Фон дер Лайен за "намеса в публични функции, унищожаване на SMS, корупция и конфликт на интереси". По мегасделката за ваксините, чиято стойност се оценява на 20 млрд. евро, все още не са повдигнати обвинения
 

В периода 2013-2019 г. Фон дер Лайен е министър на отбраната на Германия. Дните й на този пост са белязани от скандали за повредени самолети, неработещи подводници и оръжия, които не стрелят

В същата сутрин, когато Фон дер Лайен обяви втория си екип, тя отказа да каже на Европейския парламент кого на каква позиция назначава. Вместо това тя напусна срещата с ръководителите на парламента и веднага отиде на пресконференция, където разкри всички подробности. Това бе

неуважение към парламента

Само няколко часа по-рано тя бе убедила французите, че ще даде на техния кандидат изключително важен пост, ако се съгласят да отстранят Бретон. Когато разкрила картите, те разбрали, че са измамени и са получили празно куфарче.
„Да очакваме от нея да промени своя стил и да се откаже от желанието си за строг контрол, е, меко казано, наивно“, каза европейски дипломат.
Изхвърляйки старата организационна схема, Фон дер Лайен каза, че избавя Комисията от „старите твърди модели“ и разхлабва йерархията. Но дипломати и служители на ЕС, включително собственият й персонал, споделят, че

новата структура всъщност ще й позволи да разделя и владее

Социалистите - втората най-голяма политическа сила в Европейския парламент, получиха мегапортфейла на комисар по конкуренцията от Тереза Рибера от Испания. Фон дер Лайен назначи малко известната румънска социалистка Роксана Минзата за изпълнителен вицепрезидент за хора, умения и готовност...
Като допълнителен буфер тя е разположила свои верни „пазачи“ - словака Марош Шефчович, латвиеца Валдис Домбровскис и холандеца Вопке Хьокстра, за да държат новите си колеги под контрол, каза друг дипломат в ЕС.
Фон дер Лайен не пожали дори собствения си съюзник Еманюел Макрон. През 2019 г., заедно с тогавашния германски канцлер Ангела Меркел, той настояваше тя да се върне в Комисията. Франция замени Бретон с по-малко опитния Стефан Сежурне, а Фон дер Лайен обеща на Париж солидно куфарче, за да се отърве от основния си вътрешен критик.
Французите обаче смятат, че Фон дер Лайен е измамила Макрон, като е дала на неговото протеже Сежурне по-слаб пост от този на Бретон.

Жаждата й за власт не е изненада

Влиятелните лидери, които доскоро ръководеха ЕС, бяха в слаба позиция, оставяйки след себе си вакуум, който Фон дер Лайен запълни. Макрон претърпя поражение на европейските избори през юни от крайната десница, а след това едва оцеля след трудно гласуване на национално ниво. Германският канцлер Олаф Шолц се страхува за собственото си бъдеще, а полският премиер Доналд Туск е изцяло зает с вътрешната политика.
Тя има късмета, че бившият португалски премиер Антониу Коща бе избран от лидерите на ЕС за неин колега в Европейския съвет. Той може и да се ползва с голямо уважение, но едва ли ще се противопостави на Фон дер Лайен. И със сигурност е малко вероятно да се сблъска с нея, както направи напускащият шеф на Съвета Шарл Мишел.
Фон дер Лайен обаче няма да може еднолично да управлява Европа през следващите пет години. Европейският парламент трябва да даде „зелена светлина“ на нейния екип, за да може той да започне работа. Тя трябва да държи европейските лидери и техните посланици в Брюксел достатъчно близко, за да е сигурна, че ще се съгласят с плановете й за бъдещето на Европа и че ще отворят портфейлите си, за да платят за всичко това...

Анализът е написан с приноса на Клеа Колкът (Париж) и Сара Уитън (Страсбург)

Безплатни прегледи във ВМА за Деня на сърцето

автор:Дума

visibility 3

Как да подадем сигнал до КАТ?

автор:Дума

visibility 235

Габриел Вълков: БСП подава ръка на младите хора в България

автор:Дума

visibility 418

Държавният договор за превоз на пътници с БДЖ ще бъде удължен

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 183

Изкуственият интелект е заплаха за работните места

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 183

Брюксел разреши продажбата на Йетел

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 183

БНБ предупреди за риск пред банковата система

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 183

Гърция и Турция заедно срещу трафика на хора

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 183

Изпълнили сме всичко за Шенген

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 183

България домакин на учение на НАТО

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 183

Богоугодно

автор:Мая Йовановска

visibility 1648

/ брой: 183

Майка плаче...

автор:Боян Дуранкев

visibility 1482

/ брой: 183

За тежките комплекси на македонците към България

visibility 471

/ брой: 183

Бедността като свинско със зеле

автор:Аида Паникян

visibility 597

/ брой: 183

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ