18 Септември 2024сряда17:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Живописните стенописи на Стоян Илиев

/ брой: 150

автор:Дума

visibility 2316

Отчетливият интерес на Стоян Илиев към монументалното и пластичното е оригинално съчетан с декоративна детайлност и живописно чувство към баграта. Авторът е от онова, вече почти "класическо", поколение на български творци, което навлиза в художествения живот през 60-те години на миналия век. През годините развива специфичен живописен език - кадърът, отрязъкът, наслагването на планове се превръщат в негов основен стилов прийом. Пластически иновативното, естественото и условното във формата и колорита го отвеждат към работа със структурата, релефа, обема, плоскостта, вибрациите на цветовете както в живописните, така и в скулптурните работи. С еднакво майсторство и задълбочено познаване на занаята той създава стенописи, монументални творби сграфито, мащабни или камерни пластики от дърво. Докато търси нови, по-сложни изобразителни внушения и решения, Стоян Илиев прибягва до топлината на дървото и деликатността на керамиката, като създава редица пана, в които смесва техники, стилове и образи, отбелязват от галерията. Неговата изложба може да се види до 26 юли в зала "Райко Алексиев" към СБХ, ул. "Раковски" 125.
Стоян Илиев е роден на 13 декември 1934 г. в с. Здравец, Търговищко. Учи скулптура при проф. Любомир Далчев и живопис при проф. Дечко Узунов в НХА. Работи и в областта на декоративно-монументалното изкуство и илюстрацията. Автор е на голям брой сграфити, стенописи, керамични пана и др. Двадесет години е бил художествен редактор в списание "Родна реч".
Негови творби са участвали в десетки  изложби, в много групови експозиции и национални прояви на илюстрацията. Творбите му са притежание на НХГ, СГХГ, НБУ, галериите в Стара Загора, Сливен, Габрово, Варна, Добрич, Търговище, Плевен, Шумен, Смолян, Велико Търново и др. Носител е на престижни национални отличия, сред които награда на МНП за детска илюстрация и орден "Св. св. Кирил и Методий", II степен.
 

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 523

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 563

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 551

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 456

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 565

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 568

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 521

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 550

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ